Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0(533)687 25 23

‘Rahim içi Gelişme Geriliği’ gebeliğin hiç de azımsanmayacak sıklıkta görülen bir komplikasyonudur ve bebekte çok çeşitli sorunlara ve hastalıklara yol açabilir. Gelişme geriliği olan bir gebeliğin, takibi ve yönetimi olduğu kadar, daha tanısı, sebepleri ve de tanı kriterleri konusunda bile varılabilmiş net bir fikir birliği yoktur.

Bir diğer önemli nokta da, bu bebeklerin küçük olmalarının, genetik büyüme potansiyellerinin o kadar olması nedeniyle yapısal olup olmamasinı ayırt edebilmektir. Yani bir bebeğin anne karnında, gebelik haftasına göre küçük ölçülmesinin iki nedeni olabilir Ya, bebek plasentadan tam beslenemiyordur ya da bebek zaten yapısal ve genetik olarak olabilecek en büyük boyutuna ulaşmıştır ve bu normal kilosudur. Mesela, minyon ve zayıf bir anneden doğacak olmak gibi… Yine normal kiloda doğan bir bebek, aslinda daha iri olacakken, plasental beslenmesinde sorun sebebiyle kendi büyüme potansiyeline ulaşamamış olabilir.

Anne karnındaki her bebeğin, büyüme potansiyeli aynı olmaz. Tıpkı, erişkinlerde olduğu gibi, Asyalı bir kadınla, Afrikalı bir kadından doğacak çocuk aynı vücut yapısı ve ağırlığında olmayacaktır. Yine aynı şekilde, 150 cm boyunda, 45 kilo ağırlığında bir kadınla, 75 kiloda olan bir kadının doğacak bebeklerinin de aynı kiloda olması pek olası değildir.

Doğum hekimliğinde, gebelik haftasına göre bebeğin anne karnında ağırlığının ne kadar olmasi gerektiğini değerlendirirken, çok sayıda gebe üzerinde yapılmış çalışmalara göre belirlenmiş ortalamaları kullanırız. Ultrason cihazlarına Türk ölçümlerine en yakın olan normal değerler yüklenmiş olup buna göre karar veririz. Normal değerler çok geniş aralıklarda olabileceği için, ortalamanın, 10 percentil dediğimiz değerin altını, haftasına göre küçük bebek olarak tanımlarız.

Rahimiçi Gelişme Geriliğinin çok sayida sebebi olabilse de tüm sebepler, bir sonucu doğurur, O da bebeğin plasentadan yeterli beslenememesidir.

Bu sebepler;

  • Annede kronik olarak damarsal sorunlara yol açabilen hastalık durumları (Diyabet, tansiyon, kalp hastaliklari gibi),
  • Sigara (3.5 kat artışa sebep olur.), alkol kullanımı
  • Annenin beslenmesi (kıtlık dönemlerindeki geriye dönük çalışmalar da büyüme geriliği izlenmişse de, beslenmesi iyi olmayan kadınlarda önemli bir risk artışı izlenmemiştir.)
  • Çoğul gebelikler
  • Gebelikte maruz kalınan bazı ilaçlar
  • Rahim içi enfeksiyonlar
  • Genetik ve doğumsal kusurlar
  • Plasenta ve göbek kordonu anormallikleri

Rahimiçi gelişme geriliğinde anne karnında bebek ölümü ve yenidoğan bebeklerde bazı hastalıklara yatkınlık görülebilir. Bunlar, kan şekeri düşüklüğü, sarılık, vücut ısısı düşmesi, nöbet geçirme vs. dir. Aynı zamanda bu bebekler, çocukluk çağı ve erişkin dönemde de bazı gelişimsel problemler ve öğrenme güçlükleri gösterebilirler.