Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Gebelikte vücudunuzda çok sayıda değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de vajinal akıntınızda izlenir. Burada önemli olan fark ettiğiniz değişimin normal olup olmadığını değerlendirip, gerektiğinde doktorunuza başvurmanızdır. Vajinal akıntı ve koku

Normal vajinal akıntı nedir?

Gebelikte vajinal akıntı, ince, beyaz, şeffaf ve hafif kokulu olabilir. Bu durum normaldir ve endişe etmenizi gerektirmez.

Gebelikte yapmamanız gerekenler;

*Tampon kullanımı
*Vajinal duş (normal dengeyi bozarak enfeksiyona zemin hazırlayabilir)
*Doğal akıntıyı enfeksiyon zannedip, kendi başınıza tedaviye çalışmak

Gebelikte yapmanız gerekenler;

*Pamuk içerikli günlük pedler kullanabilirsiniz
*Anormal olduğunu düşündüğünüz, kaşıntılı, ciddi kokulu bir akıntıdan doktorunuzu haberdar ediniz.

Anormal vajinal akıntı nedir?

Vajinal akıntınız, yeşil sarımtırak renkte, keskin kokulu ise ve akıntıya, kızarıklık ve kaşıntı eşlik ediyorsa, vajinal enfeksiyonunuz olabilir. Gebelikteki vajinal enfeksiyonlardan en yaygını mantar enfeksiyonudur ve tedavisi kolaydır. Diğer enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

Ne zaman doktoruma ulaşmalıyım?

Vajinal akıntınızda yukarıda anlatılan doğal değişiklikler dışında bir anormallik hissederseniz, doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Asla kendi kendinize tanı koyup, tedaviye kalkışmayın. Gebelikte lekelenme, tuvalet kâğıdına bulaşan kan normal sayılsa da doktorunuzla paylaşmalısınız. Lekelenme 1 günden uzun sürer ve kasık ağrısı ile kramp eşlik ederse hemen doktorunuzu bilgilendirin.