Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Gebelik ilerledikçe, özellikle doğuma yakın haftalarda, sırt üstü yatar pozisyonda, büyümüş ve ağırlığı bebekle beraber 6 kilogram artmış olan rahim, kanı kalbe getiren ana damarlara baskı yaparak sıkıştırır. Ana atardamar çok etkilenmezken, basıncı daha düşük olan ana toplardamar etkilenir ve kalbe dönen kan azalır. Kalbe dönen kan azaldığı için, kalbin pompaladığı kan da azalacaktır. Bu annede tansiyon düşüklüğüne sebep olur. Bu nedenle supin hipotansif sendrom gelişir.

Sırt üstü yatar durumdaki bir gebede kalbe giden ana damara bası (mavi renk)

“Supin” sırt üstü yatış demektir ve “sırt üstü yatışa bağlı tansiyon düşmesi” anlamına gelir. Bu tansiyon düşüklüğü anne vücudu tarafından tolere edilebilirken, bebek bu kadar şanslı değildir. Sırt üstü yatış sebebiyle, rahme giden kan da azalacağı için bebeğin oksijenlenmesi azalır. Bu nedenle annelere gebeliğin 6. Ayından sonra yan yatmalarını öneririz. Gebelikte Yatış Pozisyonu

Aynı şekilde doğum esnasında da sola dönmenizin istenme sebebi, bebek rahim kasılmalarıyla zaten sıkıntıya girdiği için, bir de üzerine kanlanmasını azaltmamaktır.