Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Gebelikte parmak uçlarında karıncalanma ve uyuşma hissine sebep, genelde ¨Carpal Tünel Sendromu ¨ dediğimiz bir rahatsızlıktır. Genelde tekrarlayan parmak hareketleri yapan daktilo yazan, klavye kullanan meslek gruplarına özgü bir hastalık olsa da, gebelikte de sık görülür.

El parmakları, el ve el bileğinde karıncalanma, hissizlik, uyuşma, ağrı, sızı şeklindeki bu bulgular gelip geçicidir ve geceleri daha da artar. Bazen tüm kola uzanabilir ve güçsüzlük hissi oluşturabilir.

Çoğunlukla, her iki elde birlikte görülür ve her an ortaya çıkabilirken, daha ziyade gebeliğin ikinci yarısında vücutta su tutulumunun artması sonucu şiddetlenir. Doğumdan sonra da vücuttaki fazla sıvı atıldıkça normale döner.

Sebepleri

¨Carpal tünel”, el bileğindeki küçük kemikler arasında bulunan ve içinden el parmaklarının duyusunu taşıyan sinirin geçtiği bir kanaldır. Gebelikte dokular arası artan sıvı tutulumu ve ödem, genişleyemeyen bu dar kanal içindeki sinire bası yaparak, sıkıştırır. Bu sinir, baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısının duyusundan ve baş parmağın tabanındaki kasların hareketinden sorumlu olduğu için, bu bölgelerde uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi aslında tam tanımlanamayan bir duyusal karmaşaya sebep olur.

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Parmaklarınızdaki uyuşma ve karıncalanma size uyandıracak şiddetteyse veya günlük aktivitelerinize engel oluyorsa, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Doktorunuz, bileklik ya da bileğinizi düz pozisyonda tutacak bir atel önerebilir.

Eğer şikayetleriniz atelle hafiflemiyorsa ve şiddetliyse, bir ortopedi uzmanına görünmelisiniz.

Doğumdan sonra şikayetleriniz geçmezse yine bir ortopedi muayenesi gerektirir. İltihap giderici ilaçlar, kortizon iğneleri veya basit bir cerrahi müdahale tedavi seçenekleridir.

Hafifletmek için ne yapabilirim?

Rahatsızlığa sebep olan ya da arttıran hareketleri saptayın ve yapmaktan kaçının. Örneğin bilgisayar kullanırken, sandalyenizi yükseltmeniz, bileklerinizin aşağı sarkmasını önleyerek, hafifletecektir. Ergonomik bir klavye seçmek ya da bileklik kullanamak faydlı olabilir. Sık sık mola verip, parmaklarınızı gerip, dinlendirebilirsiniz.

Geceleri daha rahatsızsanız, bileğinizi düz bir şekilde sabitleyecek bir bileklik kullanabilirsiniz. Bilekle eli aynı seviyede tutmak yani düzleştirmek, bu dar kanalın en geniş olabildiği pozisyondur. Kolunuz ya da eliniz üzerine yatmayın. Kolunuzu bir yastık yardımıyla yukarıda tutabilirsiniz.