Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Burun tıkanıklığı, neredeyse on gebeden üçünü etkileyebilecek sıklıkta bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığı veya alerjik bir durum olmamasına rağmen burnun gebelikte devamlı tıkanık hissedilmesine özel bir ad bile verilmiştir. ¨Gebelik riniti¨

Gebeliğin çok erken dönemlerinde daha 2. ayınızda bile başlayabilir ve ilerleyen dönemlerde artarak devam edebilir. Doğumla beraber hafifleyecek ve doğumdan 2 hafta sonra kaybolacaktır.

Sebepleri

Gebelikte artan östrojen hormonu, mukozalarda şime ve ödeme yol açarak salgı üretimini de arttırır. Yine gebelikte artan kan hacmi de mukozalardaki küçük damarlarda dolgunluğa sebep olur.

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Sadece burun tıkanıklığınız var ve başka bir şikayetiniz yoksa bu gebelik rinitidir. Ve önemsizdir. Ama sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuzun önerdiği dekonjestan ilaçlardan fayda görebilirsiniz. Bu burun spreyi şeklindeki ilaçların uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır.

Eğer burun tıkanıklığınızla beraber, hapşırma, öksürük, boğazda yanma, ağrı, şişlik ya da ateşiniz varsa muhtemelen üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsunuz.

Eğer burun tıkanıklığınızla beraber, ateş, baş ağrısı, geniz akıntınız varsa, gebelikte artan sinüzit söz konusu olabilir.

Eğer burun tıkanıklığınızla beraber, sulu burun akıntısı, hapşırma ve göz, boğaz ya da kulağınızda kaşıntınız varsa, alerjik bir durum söz konusu olabilir. Gebelikte alerji seyri pek tahmin edilemez. Bazı kişilerde, gebelikte hafifleyip, iyileşme gösterirken, bazılarında da kötüye gidebilir. Ya da daha önce hiç bilmediğiniz bir madde sizde alerji tablosu oluşturabilir.

Bu durumlarda doktorunuzu aramalısınız.

Hafifletmek için ne yapabilirim?

Bol sıvı almalı ve gece yatarken başınızı yüksekte tutmalısınız.

Buhar uygulaması en azından yumuşama sağlayarak yardımcı olacaktır.

Ilık bir duş alabilir ya da buharlı banyoda bir süre bekleyebilirsiniz.

Eczanelerde satılan, tuzlu burun damlalarını ya da okyanus suyunu burnunuzun içine uygulayabilirsiniz. Ama deniz suyunun yerini hiç biri tutmayacaktır.

Oda nemlendiricisi veya buhar cihazlarıyla oda havanızı nemlendirebilirsiniz. Bu cihazların bakımlarını tarif edildiği şekilde yapmanız çok önemlidir. Aksi halde bakteri yuvasına sebep olabilirsiniz.

Yüksek yastıkta yatabilirsiniz.

Hava kirliliği olan ortamlarda bulunmak şikayetinizi artıracaktır.

Sigarayı bırakmak ve sigara içilen ortamlarda bulunmamak için bir sebep daha…