Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Gebeliğiniz süresince bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Araştırmalarda belirlenen sıklık tüm gebelerin %50-70 inde bel ve sırt ağrıları izlendiğidir. Gebeliğin her döneminde yaşayabileceğiniz gibi genelde bebeğin büyümesiyle beraber son dönemlerde daha belirgin bir hal alacaktır. Bel ve sırt ağrıları gün içerisinde sizi rahatsız edebileceği gibi, gece uyku problemleriyaşamanıza neden olabilir. Bu ağrıları kontrol edebilmek ya da azaltabilmek mümkündür.
Gebelikte bel ve sırt ağrılarında birçok faktör rol oynamaktadır. Bazı kadınlarda daha gebeliğin ilk dönemlerinde bel ağrısı şeklinde başlayabilmektedir. Özellikle normal kilosunun üstünde veya gebelik öncesi de bel ağrıları olan kadınlar, gebelikte bel ve sırt ağrısına adaydırlar.

Sebepleri;

*Hormonların artışı – Doğuma hazırlanma için, gebelikte salgılanan artmış hormonlar, alt karın bölgesindeki (Pelvis) bağlarda yumuşama ve leğen kemikleri arasındaki eklemlerde gevşemeye sebep olur. Bu gevşeme ve yumuşama omurgadaki normal desteği bozabilir.

*Ağırlık merkezi – Rahim ve bebeğiniz büyüdükçe, vücudunuzun ağırlık merkezi öne doğru kayarak vücut duruşunuzu değiştirir.
*Artan ağırlık – İlerleyen gebeliğiniz ve bebeğiniz omurganızın taşıması gereken yükü arttırır.
*Vücut duruşunuz – Vücut duruşunuzun bozuk olması, uzun süre ayakta kalma, öne eğilme, bel ve sırt ağrılarını arttırabilir.
*Stres – Stres vücutta zayıf noktaları yakaladığı için, alt karın bölgesi bağlarındaki gevşeme sebebiyle, bel ve sırt ağrılarınıza katkıda bulunabilir.

Gebelikte Kas, İskelet Sistemi Değişiklikleri

 

Hafifletmek için ne yapabilirim?

Bel ve sırt ağrılarını tamamen önlemek mümkün olmayabilir ama bazı önlemlerle sıklığını veya şiddetini azaltabilirsiniz.

*Bel ve sırt kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın
*Yerden bir şey almak için eğilme yerine diz üstünde çömelin.
*Yüksek topuklu veya yeterince destekleyici olmayan ayakkabılardan kaçının.
*Sırt üstü yatmayın,
*Göbek altı, bel destekleyici kemerler kullanabilirsiniz.
*İstirahat edin, ayaklarınızı yukarı kaldırmak da bel ağrısına faydalı olacaktır
*Sıcak veya soğuk uygulama
*Destekleyici cihazlar
*Sol yana yatın ve dizlerinizin altına yastık yerleştirin.
*Masaj ve doktorunuzun uygun gördüğü ağrı kesici ilaçlar

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Gebelikte bel ve sırt ağrıları, doktorunuzu aramanızı gerektirmemekle birlikte, bazı durumlarda önem arz edebilir.
Çok şiddetli olması, aniden şiddetli bir şekilde başlamış olması veya eşlik eden ritmik kramp tarzında kasık ağrısı olması erken doğumun habercisi olabilir.