Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Bacaklarıma kramp giriyor…

Gebelikte bacak krampları rahatsızlık veren durumlar arasındadır. Genelde, gebeliğin ikinci yarısında başlayan bacak krampları, gebelik ilerledikçe, daha da rahatsız edebilir. Tüm gün boynca yaşanabileceği gibi, genelde, gece ve uyku sırasında görülür ve uyku düzenii bozabilir.

Sebebi

Sebebi tam olarak bilinmese de, bacakların, artan vücut yükünü taşımaktan dolayı yorulması ve rahmin büyümesiyle, backalardan kalbe dönen kan miktarında azalmanın sebep olduğu düşünülmektedir. Yine, backaları kontrol eden sinirlerin, büyüyen rahim tarfından sıkıştırılması, basıya maruz kalması da sebepler arasında olabilir.

Hafifletmek için ne yapabilirim?

*Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.

*Uzun süre ayakta ya da oturur pozisyonda kalmayın.

*Baldır kaslarınızı aklınıza geldikçe, gün içerisinde, gererek egzersiz yapın.

*Otururken, ya da istirahat halindeyken, ayak bileklerinizi ve ayak parmaklarınızı döndürme hareketi yapın.

*Düzenli bir şekilde günlük yürüyüş, krampların azalmasına yardım edecektir.

*Kendinizi çok yormayın ve fırsat buldukça, sol yan yatacak şekilde istirahat edin.

*Bol sıvı alımını unutmayın.

*Uyku öncesi, ılık duş rahat bir gece geçirmenize yardım edecektir.

Bazı çalışmalar, gebelikte multivitamin preparatlarına ek olarak alınacak magnesyum takviyesinin, bacak kramplarını azalttığını gösterse de, bazı çalışmalar da etkisiz olduğunu göstermiştir.

Yine kalsiyum eksikliği de sebep olarak düşünülmüş ve ek kalsiyum verilen gebelerde de bacak karmplarının azalıp azalmadığı konusunda çelişkili sonuçlar ortaya çıkmıştır.

En uygunu, doktorunuza danışarak, gerekli görülürse bu takviyeleri almanızdır. Kendi kararınızla, vitamin de olsa hiçbir takviyeyi almamalısınız.

Eğer bacaklarınıza kramp girerse, derhal baldır kaslarınızı germeyi deneyin. Bacaklarınızı uzatın, topuğunuzu yukarı doğru gerip, baş parmağınızı arkaya doğru itmeye çalışın. Canınız yanabilir ama kramp hafifleyip, zamanla geçecektir. Yine baldırlarınıza masaj yapmak veya sıcak su torbası uygulamak ya da kısa bir yürüyüş iyi gelecektir.

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Hiç yaşamadığınız tipte bir kramp girdiyse ve geçmiyor, ya da hafiflemiyorsa, bacaklarınızda, şişme, kızarıklık ya da hassasiyet hissediyorsanız, o bölgede daha fazla bir sıcaklık varsa, bacak toplardamarlarında pıhtı işareti olabilir ve bu çok ciddi ve acil bir problemdir. Bu durum çok nadir görülse de gebelikte daha sık gözlendiği için atlanmamalıdır. Derin ven trombozu