Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Ayaklarım davul gibi oldu, ayakkabılarımı giyemiyorum…

Gebelikte ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde çok fazla şişme olabilir. Bunun sebebi ödemdir. Ödem, dokularda artan sıvı birikmesidir.

Ödem gebelikte en fazla son aylarda rahatsız eder. Günün sonunda ve yaz aylarında artış gösterirken, çoğul gebeliklerde daha fazla olur.

Doğum sonrası, vücuttaki fazla sıvının atılmasıyla, şişlikler de normale dönecektir. Doğum sonrası bu sıvı atılımı, sık idrara çıkma ve terlemeyle sağlanır. Kalp damar sistemi değişiklikleri

 

Sebebi

Gebelikte ödem normaldir çünkü vücutta sıvı tutulumu dolayısıyla sıvı artışı olur ve kandaki kimyasal değişimler, artmış, fazla sıvının dokulara kaçışına sebep olur.

Ek olarak, gebelik ilerledikçe, büyüyen rahim, bacaklardan, kalbe geri dönen kana engel olur. Bu durumda, kan, bacaklarda göllenir ve bacak toplardamarlarında göllenen

kan, damar dışına kaçarak, ayak ve bileklerde şişmeye sebep olur.

 

Hafifletmek için ne yapabilirim?

Ödemi hafifletmenin en mantıklı yolu, yan yatarak, kalbe dönen kan miktarını artırmaktır. Bu şekilde, damar dışına kaçmış olan ve ayak  ve bileklerde dokulara sızmış olan fazla sıvı, damarlara dönerek, ödemi azaltacaktır. Kalbe dönen ana toplardamar omurganızın sağından geçtiği için, sol yan yatış daha faydalı olacaktır.Gebelikte yatış pozisyonu

 

Ayrıca;

*Fırsat buldukça, ayaklarınızı yukarı kaldırmaya, bir destekle, yukarıda tutmaya çalışın.

*Otururken, bacak bacak üstüne atmayın.

*Otururken sık sık, bacaklarınızı gerin ve ayak parmaklarınızla, ayak bileğinizi döndürerek, oynatmaya çalışın.

*Sık molalar vererek, kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Uzun süre hareketsiz kalmaktan, oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. En azından saatte bir ev ya da ofis içinde başka bir odaya gidip gelebilirsiniz.

*Ayaklarınızın şişmesine adapte olabilecek, rahat ayakkabılar tercih edin.

*Ayak bileği ya da , baldır seviyesinde sıkan bantları olan çoraplar kullanmayın.

*Bol sıvı almak, düşündüğünüzün tersine, sıvı tutulumunu azaltacaktır.

*Yürüyüş ve yüzme gibi egzersizleri ihmal etmeyin.

*Beslenmenize dikkat edin.

 

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Gebelikte, ayaklar ve ayak bileklerinde bir miktar şişme ve ödem normal bir durumdur. Aynı şekilde ellerde de şişme hissedebilirsiniz.

Ancak yüzünüzde veya göz çevrenizde şişme hissederseniz, gebelik zehirlenmesinin belirtisi olabilir ve hemen doktorunuzu aramalısınız.

Yine ayaklarda ve bileklerde şişme aşırıysa ve birden olduysa bu da önemli bir bulgudur.

Gebelikte Ayak Sağlığı

Gebelikte Ayakkabı Seçimi