Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Gebelikte normal tükürük salgınızın çok arttığını hissedebilirsiniz. Özellikle bulantı sırasında artan bu durum, bazı anne adaylarında çok rahatsızlık verici bir hal alabilir. Her ne kadar can sıkıcı olsa da gebelikte aşırı tükürük salgısı bebeğinize zarar vermez ve tehlikeli bir durumu işaret etmez.

Sağlıklı bir insanda, tükürük salgısının görevi; midenin asitli içeriğini dengelemek, ağız içini nemlendirmek ve sindirime yardımcı bazı enzimleri üretmektir. Aynı zamanda, içerdiği antiviral, antifungal ve antibakteriyel proteinler, ağız içini ve dişleri mikroplardan korur.

Sebepleri

Bazı gebelerde görülen bu durumun sebebi tam olarak anlaşılamamışsa da, değişen gebelik hormonları suçlanmaktadır. Özellikle aşırı bulantı-kusması olan gebelerde, yutkunmanın azalması, tükürük birikimini arttırır.

Aslında sağlıklı bir insanda, tükürük bezlerinden günlük tükürük üretimi devamlıdır ve hissettiğinizden daha fazladır. Ancak bilinçsiz olarak devamlı yutkunma olması, fark etmenizi önler. Yani ağzınızda çok fazla tükürük birikmesi genelde, yutkunmanızın az olduğunu gösterir.

Gebelikte sık görülen mide yanmasının bir sonucu olarak da, aşırı tükürük üretimi oluşabilir. Bunun sebebi, yemek borusuna geri kaçan asitli mide içeriğini dengelemek üzere, tükürük bezlerine giden, alkali içeriği yüksek tükürük salgılaması uyarısıdır. Her yutkunduğunuzda, tükürüğünüz yemek borusu çeperini yıkayarak, asitli mide içeriğinden korumaya çalışır. Bu durum, kusan kadınlarda tükürük üretiminin neden fazla olduğunu açıklar.

Sigara içmek, ağız içi iltihaplar, bazı ilaçlar ve bazı sağlık problemleri de aşırı tükürük salgılanması sebepleri arasındadır.

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Her ne kadar normal bir durum olsa da doktorunuza bu konuyu kontrolleriniz sırasında iletmelisiniz. Altta yatan reflu, mide yanması ve kusma saptanması durumunda, bunların giderilmesi fayda sağlayacaktır.

Hafifletmek için ne yapabilirim?
  • Sigarayı bırakmanız için geçerli bir sebebiniz daha var artık.
  • Diş hekimi randevusu alabilirsiniz.
  • Günlük diş fırçalama ve diş suyu kullanma sayınızı arttırabilirsiniz.
  • Nişastalı besinlerden uzak durmalı ve sık aralıklarla az yemek yemelisiniz.
  • Sık sıvı alabilirsiniz.
  • Şekersiz sakız çiğnemek, yutkunmanızı arttırarak yardım edebilir.
  • Ekşi besinler, tükürük salgısını artıracağından, uzak durabilirsiniz.
  • Eğer yutkunmak mide bulantınızı arttırıyorsa, bir beze tükürmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda sıvı kaybınız olmaması için, bol sıvı almaya dikkat etmelisiniz.
  • Bulantıların azalmasıyla hafifleyebileceği gibi tüm gebelik süresince bulantı-kusması devam eden bazı gebelerde bu durum da tüm gebelik boyunca devam edebilir.