Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Yurtdışında çok sayıda anne, emzirmeyi istememektedir. Ülkemizde ise bu konuya çok önem verilmesi sevindiricidir. Çünkü anne sütü hala birçok yönü keşfedilememiş, mucizevî bir besindir ve eşsizdir. Halkımızın bu bilinçte olması birçok yeni doğan bebek hastalığını önlemektedir. Bu bilincin oluşturulmasında, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü, “bebek dostu hastaneler” politikası çok faydalı olmuştur.

Memeden süt salınımını durdurmanın istisnai bir tıbbi gerekliliği, ölü doğumlardır. Özellikle, 20. Gebelik haftasından sonra kaybedilen bebeklerde, doğum sonrası, annede süt salınımı olur. Emzirilemediği için, memeler zamanla dolgunlaşıp, hassaslaşır ve çok ağrılı bir hal alabilir. Bu durumda elimizdeki basit ilaç tedavileriyle, bebeğini kaybetmiş olan kadın taburcu olurken süt yapımını kesmek ihmal edilmemelidir. Sıkı göğüs bandajı da rahatlama sağlayacaktır. Böyle travmatik bir olayın sonrasında, bazen bu konu unutulabilmektedir. Bu durumu doktorunuzla paylaşarak, öneri alabilirsiniz.

Emzirmede önerilen süre, 2 yıldır. Bu sürenin sonunda, çocuğunuzu hala memeden kesemiyorsanız, yine doktorunuza başvurarak, süt yapımını kesen ilaçları kullanabilirsiniz. Süt gelmemesi bebeğinizin bırakmasında, yardımcı olacaktır.