Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0(533)687 25 23

Bebek hareketlerinin sayılması bebeğin, anne karnında iyi olduğunu, sıkıntıda olmadığını gösteren testlerdendir. Anne karnındaki bebeğin ilk hareketi daha 8. haftada başlasa da, anne adayı bunu daha geç hisseder. İlk gebelikte, 18-22. haftaya kadar ilk hareket hissedilebilirken, ikinci ve sonraki gebeliklerde, 16. hafta kadar erken hissedilebilir.

Bebek hareketleri, ilk hissedildiğinde, kelebek kanat çırpıyor gibi, bağırsak gazı rahatsız ediyormuş gibi ya da patlayan mısır gibi hafif hareketler olarak algılanacaktır. Zamanla, daha net, belirgin tekmeler hissedilecek ve ilk tanışma adına, ittirdiği kısmın neresi olduğunu da anlayabileceksiniz.

 

Zayıf anne adayları daha erken, kilolu anne adayları ise daha geç hissedebilir. Dinlenirken ya da uzanırken, bebeğin hareketlerini hissetmeniz daha kolaydır. İlk zamanlarda, birgün çok hareket hissedip, sonraki gün hiç hissetmeyebilirsiniz ama zamanla düzenli bir hal alacaktır.

Yine yanlış bilinen birşey de, bebeğin hareketlerinin artmasının, rahatsız olduğu izlenimini vermesidir. Buna en çok, yan yatıldığında rastlanır. Bebeğinizin, siz yan döndüğünüzde, daha sıkı ve güçlü tekmeler atması, rahatsız olduğunun ya da sıkıştığının değil, tam tersi keyfinin yerine geldiği ve hareketlendiğinin belirtisidir.

Her bebeğin mizacı gibi, uyku-uyanıklık dönemleri de farklı olduğundan, kendine özgü bir hareket zamanı ve alışkanlığı vardır. O nedenle, saatte ya da günde şu kadar hareket normaldir gibi bir tanımlama doğru değildir. Her anne adayı kendi bebeğine özgü harekat alışkanlığını, kendi bileceği için, önemli olan, normalin dışında, azalmış bir hareket izlenmesidir. Bu durumda, bebeğin hareketlerini saymak ve doktorunuzu bilgilendirmek gerekir. Bebeğin anne karnında sıkıntıda olup olmadığını gösterdiği için, bebek hareketlerinde azalma çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir alarmdır.

Bebek hareketlerinde azalma hissederseniz, bunu saymak ve not etmek gerekir. Her ne kadar doktorunuz farklı bir değerlendirme önerebilirse de, en sık kullanılanlardan biri şudur;

Bebeğinizin en hareketli olduğu bir zamanı seçin. Oturuyor ya da sol yan yatıyor pozisyonda olun. 10 adet hareket sayın ve ne kadar zaman geçtiğine bakın. Bu hareketler güçlü tekmeler olabileceği gibi hafif ittirmeler ve yer değiştirmeleri de saymalısınız. 2 saat içerisinde, 10 hareket alamazsanız, bebeğinizi uyandırmak için; açsanız, karnınızı doyurun ve şekerli birşeyler yiyin. Yine uyanmazsa, elinizle karnınıza dokunarak, bebeğe uyarı verin. Yine hareket etmezse, bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bu durumda bebeğin sıkıntıda olup, olmadığına dair NST, ultrason, biyofizik profil, doppler gibi diğer testler yapılacaktır.