Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Bebeğinizin tat almaya yönelik yapıları 14. gebelik haftasından itibaren mevcuttur ve uzmanlar tat almanın bu dönemde başladığına inanmaktadır. Çalışmalar, bebeğin yutkunmasının tatlı alımı ile artış gösterdiğini ve acı ve ekşi tatlarla azaldığını göstermektedir. Ana rahminin sıvı ortamı, laktik, sitrik asit, üre, proteinler ve tuzdan oluşan çok sayıda tat barındırmaktadır. Yapılan deneyler, tat ayırımı ve tat tercihlerinin daha doğum esnasında tam olarak oluştuğunu göstermektedir.

Son zamanlara kadar, araştırmacılar koku almanın hava ve solunuma bağlı olduğunu düşündükleri için ana rahminde koku almanın mevcut olduğuna ihtimal vermemekteydi. Ancak son çalışmalarda koku almanın ve burundaki reseptörlerin şu ana kadar bilinenden çok daha karmaşık olduğu ve çok sayıda sisteme bağlı olduğunu göstermiştir.

Burun gelişimi 11-15. haftalarda başlar. Çok sayıda kimyasal madde plasenta üzerinden amniyon sıvısını geçmekte ve bebeğe tat ve koku uyarısı oluşturmaktadır. Bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı bebeğin ağız, burun ve boğaz boşluklarını yıkamakta ve bebek bu sıvıyı solumakta, yutmakta ve bu koku sistemlerinin uyarılmasını sağlamaktadır.

Ana rahmindeki bağlantılar bebeğinizin davranışını değiştirebilmekte ve bu doğum sonrası yaşama yansıyabilmektedir. Kokuların daha ana rahminde öğrenildiği kanıtlanmıştır. Ana rahmindeki ortalama 120 ye yakın farklı kokulu madde tespit edilmiştir. Ek olarak annenin yedikleri de plasenta yolu ile bebeğe ulaşmakta ve kan yolu ile bebeğin burun mukozasına aktarılmaktadır. Bu sebeple daha ana rahmindeki çok sayıdaki kokular ile olan bu deneyim erişkin dönemdeki koku sistemine hazırlanmakta ve koku ayrımını oluşturmaktadır. Bir çalışmada anneye verilen kafeinli ve kafeinsiz iki kahveye karşı bebeğin solunum hareketlerinde ve kalp atışlarında değişiklik gözlenmiştir. Bebeğinizin ilk defa karşılaşmasına rağmen anne sütünün kokusunu tanıması da bunu ana rahminde öğrendiğinin bir kanıtıdır.

İnsanları neden acı ve baharatlı sevdiğini açıklamada anne karnındaki ortamın katkısı olabilir. 13-15. gebelik haftasında anne karnındaki bebeğin tat alma tomurcukları tıpkı erişkindeki gibidir ve bebeği saran amniyon sıvısı annenin beslenmesinde güçlü kokular olan sarımsak, soğan, kimyonu güçlü bir şekilde bebeğe taşımaktadır. Her ne kadar bebeğin bu tatları alıp alamadığı bilinmese de 33 haftalık bir prematüre bebek şeker sürülmüş memeyi plastik memeden daha güçlü bir şekilde emmektedir.

Dil üzerindeki tat alma tomurcukları

Son 3 ayda bebek günde ortalama 1 lt amniyon sıvısı yutmaktadır. Amniyon sıvısı anne sütüne tat olarak benzeri bir yapıda olabilir. Çünkü o da annenin diyetindeki yemekleri taşımaktadır.