Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

37. Hafta (36 Hafta 0 Gün - 36 Hafta 6 Gün)

Bu haftanın sonunda artık doğum iznine ayrılmanız zorunlu. 32. haftadan bu yana çalışıyorsanız da artık doğum izninize ayrılmanız gerekiyor.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 48 cm, ağırlığı da 2800 gr.

Bebeğim büyüyor...

Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık prematürite sınırını aştı. Yani bundan sonra doğarsa, zamanında doğum olarak nitelendirilecek.

37 hafta altı erken doğum, 37-42 hafta arası zamanın- da doğum, 42 haftayı geçen gebelikleri de zamanaşımı olarak adlandırırız.

Gebelik haftanızın doğru hesabında, son âdet tarihinizi bilmeniz çok önemlidir. Bilmiyorsanız da doktorunuz en erken yapılan gebelik ultrasondaki bebeğin büyüklüğünü esas alacaktır. Burada yanlış bir hesaplama, zamanında doğan bebeğin prematüre olarak değerlendirilmesine ya da zamanaşımı olmadığı halde yanlış hesaplamayla doğumun erken başlatılmasına sebep olabilir.

Bu haftadan sonra doğumun ne zaman başlayacağını ultrasonla ya da muaye- ne ile öngörmek zordur. Aslında bu kararı tamamen bebeğiniz verecek. Dolayısıyla bunu ne siz ne de doktorunuz bilebilir; bu tamamen bebeğinizin keyfine bağlı. Zaten ceninle anne arasında kurulan iki yönlü iletişimin en önemli bölümlerinden biri budur. Bebeğiniz geliş zamanını anneye iletir. Örneğin, anne karnında fetüsün ölmesi durumunda doğumun başlamayıp bebeğin günler, bazen haftalarca rahimde kalıp doğumun başlamaması bu sinyali verecek canlı bebek olmadığı içindir.

Doğumun kendiliğinden başlamasının beklenmediği planlı sezaryen gibi durumlarda, 39. gebelik haftasının tamamlanmasını beklemek, tüm dünyada ka- bul edilen en uygun zamanlamadır. Zamanında doğacak bebeğin önünde 5 haf- talık bir dönemde istediği günü seçme şansı vardır. Doktorunuzun gebeliğiniz boyunca yaptığı hesaplamada size verdiği tarih ortalama 40. haftaya denk gelir. Ama bebeklerin 40. haftada doğma ihtimali yüzde 60 olduğundan bu tarihin ke- sin bir zamanlama olmadığını bilmek, gereksiz endişeleri ortadan kaldıracaktır.

Beni neler bekliyor?

Bu haftada artık premetürite sınırını aştınız, yani bebeğiniz doğarsa artık erken doğum olarak adlandırmayacağız. Zamanında bir bebek 37-42 hafta arasında doğar. Size ve- rilen 40 hafta ortalama bir süredir. Haklı olarak, her kontrolde doktorunuzdan “Doğum ne zaman olur?” sorusunun cevabını almak isteyeceksiniz. Ama maalesef ne zaman geleceğini ne siz bilebilirsiniz ne de doktorunuz. Bunu sadece o biliyor. Örneğin, tamamen normal geçen bir muayenenin ardından eve gittiğinizde bebek gelmek isteyebilir ve biz bu zamanı anlayamaz ve de öngöremeyiz. Bunu bize bebek söyleyecek. Ne zaman gelmek isterse onun keyfini beklemek durumundayız yani. O nedenle en iyisi bu haftadan sonra her an gelebilecek gibi hazır olmaktır.

Doktorunuz bu hafta vajinal muayene yapmak isteyebilir. Burada amaç, pelvik kemik, yani doğum kanalınızın vajinal doğuma uygun olup olmadığını ve bebeğin önde gelen kısmının seviyesini saptamaktır. Muayene ile vajinal doğum olamayacağını düşündüğümüz durumlar çok çok sınırlıdır.

Halk arasında bilinen haliyle “çatı muayenesi”, belki biraz fikir verebilir ama iç doğum kanalını ölçemediğimiz için net karar verdiremez. Baş çapı büyük olsa da doğum sırasında rahim kasılmalarıyla bebeğin kafa kemikleri birbiri üzerinde kayabildiği için doğum kanalına adapte olup, vajinal doğum gerçekleşebilir. Bebeğin kilosu çok fazla değilse ve iyi yerleşmişse, en iyisi bu kararı doğum sancılarının başladığı zamana bırakmaktır. Kemik çatıya giremeyen bebek zaten doğumun ilerlememesi ve rahim ağzının açılmaması ile kendini gösterecektir. Ama unutulmamalıdır ki en iyi ve en doğru kararı sizi muayene eden doktorunuz verecektir.