Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

34. Hafta (33 Hafta 0 Gün - 33 Hafta 6 Gün)

Bebeğinizin hareketlerinde azalma hissederseniz, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz...

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 45 cm, ağırlığı da 2200 gr. Yani bir karpuz kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bebeğiniz gözlerini sık olarak açıp kapıyor ve şanslıysanız ultrason sırasında bunu yakalayabilirsiniz. Yine bebeğin gözlerine ışık tutulduğunda gözbebeği küçülecektir. Bu, sinir sistemi muayenesinde bize önemli bilgiler veren karmaşık bir refleksin bebeğinizde artık mevcut olduğunu gösterir. Çünkü sinir sisteminin karmaşıklığını artıran sinir hücreleri arası birleşim istasyonları artmış ve ağ tüm ihtişamıyla oluşmuştur. Bunun bir diğer sonucu da bebeğin öğrenmesinin rahim içinde başlamasıdır.

Doğum, her ne kadar her şeyin başlangıcı, 0 noktası olarak görülse de aslında doğum esnasında bebekte hiçbir fizyolojik gelişim olmaz. Şu ana kadar bu süre- cin çoktan anne karnında tamamlandığını izledik. Tamamlanmayan bölümlerden en önemlisi ise sinir sistemi gelişimidir. Beyin gelişimi doğumdan sonraki ilk yıl içinde 3 katına çıkacak ve erişkin boyutunun 3/4’üne çıkmış olacak. Yine bu süreçte sinirleri saran miyelin kılıfı tamamlanacak.

Bebeğin rahim içerisinde uygun gelişip gelişmediğinin ölçümünde bebeğin bazı ölçülerini kullanırız. Bunlar, kafa çapı (BPD), kafa çevresi ölçümü (HC), karın çevresi ölçümü (AC) ve uyluk kemiği uzunluğudur (FL). Bu haftalarda kafa çapında hızlı bir büyüme göreceğiz.

Beni neler bekliyor?

Parmaklarınızda, el ve ayak bileğinizde, uyuşma ve karıncalanma hissediyor olabilirsiniz. Tüm vücudunuzda olduğu gibi bileklerinizde de sıvı tutulması, ödem olur. Bu ödem, bileklerinizden geçen ve el ve ayak parmaklarınızı kontrol eden sinirlerin geçtiği kanalda birikince, bu sinirlere bası yapabilir. Bu sinir basısı da size, karıncalanma, uyuşma, hissizlik, yumruğunuzu açamama olarak yansır. Bu durumda, bileğinizi sabitleyip sıkıca sarabilir, yatarken bir yastık üzerine, kalp seviyenizin üzerine kaldırarak yerleştirebilirsiniz. Rahatlama olmuyor ve sizi çok rahatsız ediyorsa, doktorunuz bileğinizi sabit bir şekilde atele almayı önerebilir. Devamlı parmak hareketi gerektiren bir işiniz varsa fırsat buldukça, parmaklarınızı germeli ve dinlendirmelisiniz.

Bu haftalarda, halsizlik, bitkinlik tekrar başlayabilir. İlk aylarda sebep, gebelik hormonlarıyken, son aylarda daha ziyade, vücudunun artan yükü, uykusuz gecelerdir. Sık tuvalete gitme, uygun pozisyonu bulmak için sık sık dönme, nefes sıkıntıları uykusuz gecelerin sebebidir. Artık doğuma hazırlanmak için enerjinizi depolamaya ve daha çok dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Ama bu, doğumunuzu kolaylaştıracak düzenli yürüyüşlerinizi aksatmamalı.