Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

32. Hafta (31 Hafta 0 Gün - 31 Hafta 6 Gün)

Bu haftanın sonunda artık doğum izninize ayrılabilirsiniz. Çalışmaya devam etmek istiyorsanız da yine bu haftanın sonunda “çalışabilir” raporu almanız gerekiyor.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 43 cm, ağırlığı da 1850 gr. Yani bir tatlı kavun kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bebeğiniz bu haftada dünyaya gelirse her ne kadar solunum desteği gerekse de yaşama tutunma olasılığı çok yüksek. Bebeğiniz bu haftada nefes alıp verme çalışmalarını hızlandırdı. Bu solunum çalışması onu doğduğunda ilk nefesine hazırlıyor. Şu an için bu alıştırmayı etrafını saran amniyon sıvısını içine çekip bırakarak yapıyor ama doğunca bu işi havayla yapmaya başlayacak. Bazen bebeğin solunum hareketini, ultrason sırasında yakalayabiliriz. Bazen de bebeğin anne karnında iyi durumda olduğundan endişelendiğimiz durumlarda uyguladığımız bir testin (biyofizik profil) önemli bulgularından biri de solunum hareketini izlemektir.

Artık bebeğinizin tüm duyuları gelişti ve yaşama hazır. Bu haftalarda siz haftada 350-400 grama yakın kilo alıyorsunuz ancak bunun yarısı bebeğe gidiyor. Bebek doğum kilosunun 1/3-1/2’sini son 7 haftada alır.

Bebeğin tırnakları tam olarak oluştu ve seyrek de olsa gerçek saçı var. Cilt artık daha yumuşak ve pembeleşti.

Beni neler bekliyor?

Hangi kuruma bağlı olursanız olun, bu hafta doğum iz- niniz başlıyor. Şu anki kanunlara göre doğum izni tek gebelik için doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır.

Doğum izninizi 32. haftada (32 hafta 0 gün) başlatmak zorundasınız.

İsterseniz bu izni kullanmayıp, bir kısmını doğum sonra- sına aktarabilirsiniz. 37. haftaya kadar çalışabilir ve kullanmadığınız 5 haftayı doğum sonuna aktarabilirsiniz. Ama her durumda 32. haftada doktorunuzdan “çalışmasında sakınca yoktur” şeklinde rapor almak ve kurumunuza vermek zorundasınız.

Bu haftalardan başlayarak uyku problemleriniz artabilir. Bunun altında endişeleriniz, psikolojik sıkıntılarınız ve nefes sıkıntıları olabilir.