Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

35. Hafta (34 Hafta 0 Gün - 34 Hafta 6 Gün)

Bebeğinizin akciğer gelişimi artık tamamlandı. Son hazırlıkları yapılıyor.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 46 cm, ağırlığı da 2500 gr.

Bebeğim büyüyor...

Temel gelişiminin çoğu artık tamamlandığı için bundan sonraki haftaları kilo almakla geçirecek. Bebeğinizin rahimde hareketleri oldukça kısıtlandığından artık taklalar atamıyor ama sizin hissedeceğiniz tekmeleri aynı sıklıkta devam edecek. Böbrekler tama- men fonksiyonel ve saatte ortalama 40 cc idrar üretip amniyon sıvısına veriyor.

Bu haftada doğarsa yaşama şansı yüzde 99’un üzerinde. Erken doğum ihtimali olan bebeklerde akciğerlerin geliştirmek için yapılan iğneye bu haftadan sonra gerek duyulmaz çünkü akciğerlerdeki hava keseciklerini döşeyen surfaktan isimli madde yeterli mik- tarda üretilmektedir. Akciğer gelişimini artırıp zaman kazandırıcı bu ilaç, 24-34. haftalar arasında uygulanır. Bazen de doğum henüz başlamadan, herhangi bir gebelik haftasında suyunuz gelebilir. 37. haftadan önce su kesesinin patlaması, çok özel ve dikkatli bir izlemi gerektirir.

Beni neler bekliyor?

Tüm vücudunuzda kaşıntı başlamış olabilir. Bu bazen tatlı tatlı bir kaşıntı olsa da bazen çok rahatsızlık verici bir hal alabilir ve ciltte döküntüler eşlik edebilir. Bu kaşıntının sebebi, karaciğerde safra kanallarının tıkanması sonucu, normal- de safrakesesi yoluyla bağırsaklara atılan safra asitlerinin karaciğerde birikerek kana karışması ve cilt altı dokuda biri- kerek kaşıntıya sebep olmasıdır. Gerek duyarsa doktorunuz dermatolojiye yönlendirebilir. Çok ilginç bir durumda sadece gebelikte görülebilen bazı gebeliğe özgü cilt hastalıklarıdır. Bunlar doğum sonra- sı düzelse de bazen bebeği ve anneyi çok ciddi etkileyecek sorunlara, yol açabilir. Bu nedenle gebelikte cilt döküntüleri önemsenmelidir.

İyice büyüyen karnınız artık kaburgalarınız seviyesine geldi. Tüm karın içi organlarınızın da yerini değiştirdi. Bağırsakları yukarı ve yana, diyaframı, yukarı itiyor. Gebelikte değişen bu karın içi organların yeri nedeniyle bazı hastalıkların tanısı zorlaşabilir. Örneğin gebe bir kadında apandisit, sağ alt karın bölgesinde değil, daha yukarıda ağrıya sebep olarak, tanıyı zorlaştırabilir.

Rüyalarınız artmış olabilir. Özellikle çevrenizdeki kötü doğum hikâyeleri size doğuma ait kâbuslar gördürebilir. Nedense, neredeyse herkes size kötü bir doğum hikâyesi anlatacaktır. Bu yetmezmiş gibi merakla internetten doğum izleyebilir ve kötü etkilenebilirsiniz. Bu nedenle lütfen bu büyülü anı, hayallerinizde yaşa- tarak bekleyin. Gerçekten de geriye dönüp baktığınızda doğumun en özel anınız olduğunu ve kimseye benzemediğini, size özel, eşsiz olduğunu göreceksiniz.