Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

27. Hafta (26 Hafta 0 Gün - 26 Hafta 6 Gün)

Tebrikler, hamileliğinizin son 3 aylık dönemine girdiniz.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 36 cm, ağırlığı da 1000 gr. Yani bir salatalık kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bebeğiniz bu haftadan sonra üçüncü 3 aylık döneme girdi. Doğuma hazırlık olarak değerlendirdiğimiz bu evrenin en önemli özelliği, bebeğin çok hızlı kilo almaya başlamasıdır. Öyle ki doğuma yakın haftalarda, haftalık 250 gr almaya başlayacak. Hâlâ bebeğim küçük, gelişmiyor, doğuma kadar nasıl kilo alacak diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama bebekler sabit oranda değil, doğuma yaklaştıkça artan oranda kilo aldıkları için zamanında doğan bir bebek ortalama 3500 gr olarak dünyaya gelecektir.

Ultrason cihazları, bebeğin belirli ölçümlerini aldığımızda, ortalama bizim genetik yapımıza ayarlı hesaplamalar yaparak bebeğin kilosunu bize rapor eder. Haklı olarak bebeğinizin boyunu ve kilosunu öğrenmek isteyeceksiniz. Her ne kadar bu kitapta bilgilendirme amaçlı haftalara göre ortalama ağırlıkları vermeye çalışsak da belirleyici olan, her bebeğin kendi genetik potansiyeli ve gebenin yaşam koşullarıdır. Ölçümleri aldıktan sonra yine cihaz gerekli karşılaştırmayı yaparak bebeğin normal gelişim sınırlarında olup olmadı- ğını bize bildirir. Dolayısıyla biz de buna göre sizlere bilgi aktarırız. Yani doktorunuzdan “haftasına göre gelişimi normal sınırlarda” ifadesini duyduysanız gönül rahatlığıyla evinize gidebilirsiniz. Çok fazla bilgi kirliliği olan internet ortamında karşılaştırmaya çalışmak sadece sizi gereksiz endişeye boğacaktır.

Bebeğin hıçkırıklarını çok net ayırt edebilirsiniz ve bu birkaç dakika sürecek hıçkırıklar sizi korkutabilir ama endişelenmeyin. Bu, bebeğinizin sıkıntıda olduğu anlamına gelmiyor, tam tersi diyafram kası spazmı olan hıçkırık, bebeğinizin kas-sinir sistemi organizasyonunun geliştiğine dair sevindirici bir bulgu.

Bu haftada doğarsa yaşama şansı yüzde 85’e çıkacak ama tam olarak yaşamla bağdaşır fonksiyonlarını tamamlayamadığı için yenidoğan yoğun bakım şartları gerektirecek ve oksijen ihtiyacı olacaktır.

İlginç bir konu da bebeğinizin doğduğunda sahip olduğu tat alma tomurcuk- larının büyüdükçe azalacağıdır. Bebekler sadece koklayarak, annesinin veya bir başkasının sütünü ayırt edebilirler.

Beni neler bekliyor?

Sırt ve bel ağrılarınız bu dönemde başlayabilir. Sebebi, büyüyen karnınızın ağırlık merkezinizi değiştirmesi, sinir sıkıştırması yapması, karın kaslarınızı gerip zayıflatması ve doğum hazırlığındaki leğen kemiğinizin arasındaki bağların gevşemesidir. Aynı zamanda ekstra yük, daha fazla kas iş- gücü ve eklemlerde artan baskı sonucu bu ağrıların gün sonunda daha fazla hissedilmesi anlamına gelir. Uzun süreli yürüme, ayakta durma veya oturmanın yanı sıra ağır kaldırma da belinizi zorlar. Sıcak uygulama, düzgün duruş tarzı geliştirme, fırsat buldukça pozisyon değiştirme ve yan yatış bel ağrılarını hafifletecektir.

Yine bu haftalarda bacak krampları başlayabilir. Bunun sebepleri, bacak- lardaki stresin artması, büyüyen karnın, bacaklardan kalbe dönen kan akımını azaltması ve omurgadan çıkan ve bacaklara giden sinirlerin üzerine baskı yapmasıdır. Bacak krampları gebelik ilerledikçe daha çok artacak ve geceleri daha fazla olsa da gün içinde de görülebilecektir. Kısa bir yürüyüş, bacağı germe veya masaj rahatlatabilir.