Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

26. Hafta (25 Hafta 0 Gün - 25 Hafta 6 Gün)

Artık sırtüstü pozisyonda yatmamalısınız.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 35 cm, ağırlığı da 850 gr. Yani bir taze soğan kadar...

Bebeğim büyüyor...

Şu ana kadar birleşik olan gözkapakları artık dünyaya açılıyor. Gözleri neredeyse tamamen oluş- tu. Ama tam göz rengini doğduktan birkaç ay sonra öğrenebileceğiz. Artık uyku periyotları daha uzun ve şanslıysanız size ayak uydurmaya çalışıyor.

Bu hafta bebeğinizin işitme ve görme duyusu açısından önemli bir dönüm noktası. 18. haftada başlayan içkulak ve ortakulak sistemleriyle, sinir bağlantıları bu haftada tamamlanıyor. Takip eden birkaç haftada seslere çok daha hassas olacak. Bir ay içerisinde, ani bir gürültü duyduğunda zıpladığını hissedeceksiniz. Rahim ve içindeki sıvı, sesleri çok kolay iletmektedir.

Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyotik sıvıyı solunum sistemine çekip bırakması, akciğer gelişimi için çok önemlidir. Bu solunum hareketi çalışmaları, aynı zamanda onu ilk nefesine hazırlıyor. Havayla yapacağı solunuma hazırlık olarak şu an için sıvı kullanmak zorunda.

Beni neler bekliyor?

Gebelik sürecinde saçları artan ve güçlenen yalnızca bebeğiniz değil. Siz de hayatınızın hiçbir döneminde olmadığı kadar güçlü ve gür saçlara sahip olacaksınız. Östrojenin sağladığı bu gürleşme, doğum sonrası dökülme şeklinde kendini gösterecek.

Gebelikte tansiyon yükselmesine diğer organların da ka- tıldığı ve idrardan protein kaybının eşlik ettiği duruma preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) adını veriyoruz. Her ne kadar

doğuma yakın daha belirgin olsa da bu haftalarda belirtileri başlayabilir. Gebelikte tansiyon yüksekliği, 20. haftadan önce saptandıysa buna “kronik hipertansiyon”, 20. haftadan sonra saptandıysa, “gebeliğe bağlı hipertansiyon” diyoruz. Her ikisi de hem bebek hem anne adayının sıkı takibini gerektiriyor.

Gebelikte bacaklarda ödem görülebilse de özellikle yüzde ve ellerde ödem, ani bir ödem artışı, haftada 2 kilodan fazla kilo artışı, hiç alışılmadık ve ani başlayan bir baş ağrısı ya da görme bulanıklığı, karın ağrısı, gebelik zehirlenmesinin bulgusu olabilir ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.