Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

25. Hafta (24 Hafta 0 Gün - 24 Hafta 6 Gün)

Gebelikte şeker yükleme testinizin bu haftadan başlayarak 28. haftaya kadar yapılması gerekiyor.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu ortalama 33 cm, ağırlığı da 725 gr. Yani bir patlıcan kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bu haftalardan sonra bebeklerin anne karnında gelişimi hakkındaki bilgilerimiz, erken doğan bebekleri inceleyebildiğimiz için artıyor. Doğduklarında sahip olduğu yaşamsal veriler, duyularının nasıl olduğu hakkında bize daha kesin bilgiler veriyor.

Bebeğinizin en sevdiği hareketlerden biri de doğduğunda da yapacağı gibi ayaklarına dokunmak, tutmak hatta ağzına götürmeye çalışmaktır. Bazen anne baba adayları bunu yerin darlığına bağlamaktaysa da sebep öğrenme ve keşif çabasıdır.

Uyku düzeni artık olgunlaştı ve sizin de fark edebileceğiniz bir düzen oluşturmaya başladı. Bu hafta, plakla kapalı olan burun delikleri açıldı. Saçları iyice belirginleşti ve rahim içinde görme şansımız olsaydı, saç rengini de görebilecektik. Bu arada mide bulantınız fazla mı oluyor? Acaba bebeğin saçlarıyla mı ilgili?

Beni neler bekliyor?

Özellikle günün sonuna doğru, bacaklarınızda, bileklerinizde ve ayaklarınızda şişlik, ödem görebilirsiniz ve ilerleyen haftalarda bu sizi en rahatsız eden durum olabilir. Vücutta artan su tutulumuyla beraber, vücudun alt kısmından kalbe dönen kanın azalması, bacaklarda, kanın göllenmesine ve fazla sıvının hücre dışına çıkmasına sebep olur ve ödem oluşturur. Doğumdan sonra kısa süre içerisinde, vücudunuz bu ödemi atacak. Büyüyen rahim engeli damarların önünden kalkacağı

için bunu sık idrara çıkma ve terleme yoluyla başarabilecek. Gebelikte yapabileceğiniz ise sol yan yatmak, uzun süre ayakta kalmamak veya sabit oturmamak, her fırsatta bacakları yukarı kaldırarak dinlenmektir. Egzersizle kan dolaşımını artırmak ve varis çorabı giymek de yardımcı olacaktır. Ödem sebebiyle, su içmeye çekinebilirsiniz ama tam tersi susuz kalmak, ödemi artıracaktır. O nedenle bol sıvı almalısınız. Ayak numaranız gebelikte 2 numara artabilir ve yüzüklerinizi çıkaramayabilirsiniz. Bu nedenle ödem başlamadan, yüzüklerinizi ya da bileziklerinizi çıkarmak doğuma hazırlıkta önemlidir. Gebelikte bacaklarda şişlik ve ödem her ne kadar normal olsa da ani olarak ortaya çıktı ve çok arttıysa veya ellerde ve özellikle yüzde oluştuysa, gebelik zehirlenmesi bulgusu olabilir. Hemen tansiyonunuzu ölçüp, yüksek olmadığından emin olmalı ve doktorunuzu aramalısınız.