Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

22. Hafta (21 Hafta 0 Gün - 21 Hafta 6 Gün)

Demir hapınıza başladınız değil mi?

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 29 cm, ağırlığı da 400 gr oldu. Yani bir kabak kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bu hafta, bebeğinizin el ve ayak tırnakları neredeyse tamamen oluştu. Tüm organ sistemleri artık daha özelleşmiş ve fonksiyonel bir halde.

Gözleri oluştu ancak retina tabakası hâlâ renk pigmenti içermiyor.

Dudak, kaş ve gözkapağı sınırları artık iyice belirlendi. İlk köpekdişi ve azıdişleri çene hattında oluşmaya başladı.

Artık minyatür bir yenidoğan bebek şeklini almaya başladı, sadece cildi çok ince ve kırışıklıklarla dolu. Zamanla bu kırışıklıkları oluşmaya başlamış olan cilt altı yağ dokusu dolduracak.

Göbek kordonunda dolaşan ve ona besinle oksijen taşıyan kan, saatte 6-7 km hızla akıyor.

Beni neler bekliyor?

Gebelikte cilt renginizde bir koyulaşma hissedebilirsiniz. Bunun sebebi östrojene bağlı cilde rengini veren melanin pigmentinin üretiminin artışıdır. Bu koyulaşma genel olarak tüm vücutta olabileceği gibi özellikle koltukaltı, genital bölge, meme başları ve göbeğinizin ortasındaki dikey çizgide yoğundur. Koyu tenli kişilerde, ten rengi koyulaşması daha fazla görülür.

Yüzde ise kelebek şeklinde, yanaklar ve burun üstündeki bu leke özel olarak “gebelik maskesi” olarak adlandırılır. Bu cilt değişiklikleri, gebelik sonrası hafiflese de bazı kişilerde kalıcı olabilir. Güneşten sakınmak ve güneş koruyucu ürünler kullanmak faydalı olacaktır. Makyajla kapatmanın ve kozmetik ürünlerin bir sakıncası yoktur.

Gebelikte sivilcelerde artış, artan cilt altı yağ dokusuyla ilişkilidir. Ama kesinlikle sivilce ilaçları kullanılmamalıdır. Çünkü sivilce ilaçları bilinen bebeğe en zararlı maddeleri içeren ilaçtır. Hatta bu özel sivilce ilaçları kullanılıyorsa gebe- liğin tedavi bitimini takiben en az 3 ay ertelemesi gerekir. Yumuşak bir sabun ve temizleyiciyle yüz yıkanmalı ve yağ içermeyen ürünler tercih edilmelidir.

Varisler gebelikte en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birini oluşturmaktadır. Özellikle gebelik ilerledikçe, büyüyen rahmin, vücudun alt yarısından dönen kan akımına engel olması ve bacaklardaki toplardamarlardaki kapakçıkların gevşemesi varisleri artırır. Varisler, her gebelikle ve ilerleyen yaşla artma eğilimi gösterirler. Egzersiz yapmak, uzun süre ayakta kalmamak, her fırsatta bacakla- rı kaldırarak dinlenmek ve sırtüstü yatmayıp yan yatmak, sizi rahatlatacak ve daha ciddi komplikasyonları önleyecektir.