Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

21. Hafta (20 Hafta 0 Gün - 20 Hafta 6 Gün)

Gebelik serüveninizin ikinci yarısına geçtiniz. Her kontrolünüzde kan basıncınızı ölçtürmeyi unutmayın...

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 28 cm, ağırlığı da 310 gr oldu. Yani bir havuç kadar...

Bebeğim büyüyor...

Artık bebeğiniz, gebeliğin kalan kısmındaki asıl görevini yapmaya hazır; büyümek ve kilo almak.

Düzenli olarak, amniyon sıvısını içerek besleniyor ve su ihtiyacını gideriyor, idrarını yapıyor ve soluk alıp veriyor (şimdilik hava yerine su soluyor).

Kaşları ve gözkapakları tamamen seçilebiliyor. Gözkapakları henüz kapalı ama göz kürelerini içeride hareket ettirebiliyor. Bunu ultrasonda bebeğin göz içi merceğinin hareketinden anlamak hiç de zor değil.

Kelebek çırpınması gibi zarif hareketler artık yerini daha güçlü acımasız tekme ve yumruklara bırakıyor. Sevdiklerimizi tekmelemeye anne karnında başlıyoruz ya... Hatta artık onu tanıdıkça hareket şeklini ve alışkanlıklarını daha net anlayacaksınız.

Beni neler bekliyor?

Her ne kadar bu haftalar kendinizi çok iyi hissedeceğiniz dönemler olsa da bazı estetik sorunlar sizi rahatsız edebilir. Bunun sebebi, gebelikte değişime uğrayan cilt yapınızdır. Artan metabolizma sonucu vücutta artan ısı cilt yoluyla azaltılmaya çalışılır. Bunun için de ciltteki damarlara olan kan akımı artacaktır. Bunun sonucu ise avuç içi ve ayak tabanlarınızda kızarıklık, dişeti kanaması ve burun kanamalarıdır.

İlk gebeliğiniz de olsa bebek hareketlerini hâlâ hissedemiyorsanız bu doktorunuza iletmeniz gereken bir durumdur. İlk hareketler kelebek çırpınması şeklinde olup sonra kendini daha belirgin ve koordine hareketlere bırakacak.