Skip to main content
Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama zamanı özellikle düzenli adet gören bir kadında kolaylıkla hesaplanabilir. Ama düzensiz adet gören kadınlarda zor olabilir ve hem gebe kalma hem de korunma adına güvenilir bir yöntem olmaktan çıkar. Vücuttaki bazı değişiklikler, bazı kadınların yumurtlama zamanını anlamasını sağlayabilir. Bunlar; genital akıntının değişip, yapışkan, kaygan, şeffaf, sümüksü (çiğ yumurta akı gibi) bir hal alması, kasık ağrısı, vücut sıcaklığınızın yükselmesi vb. dir. Bu hislerle, yumurtlama zamanı olduğunu tahmin edebilirler. Bazen de hiç anlaşılmayabilir. Bu durumda, takvim ve testlerden yararlanılabilir.

Düzenli adet görüyorsanız, hesapladığınız bir sonraki adetiniz başlangıç gününden 14 gün geri saymanız gerekir. Örneğin; 28 günde bir adet gören bir kadında; 14. gün olası yumurtlama günüyken; 32 günde bir adet gören bir kadında, 18. gün olası yumurtlama günüdür. Diyelim ki bir sonraki adetinizi 26 Mart da bekliyorsunuz. 14 gün geriye saydığınızda, 12 Mart olası yumurtlama gününüzdür.

Kadın genital sisteminde, sperm hücresi ortalama 72 saat canlı kalabileceği için, hesapladığınız yumurtlama gününün 3 gün öncesi; yumurtanın ömrü de 24 saat olduğu için bu günün 1 gün sonrası arasındaki dönem, gebe kalabilme ihtimalinizin en yüksek olduğu dönemdir. Diyelim ki, olası yumurtlama gününüz. 12 Mart; 9 Mart ve 13 Mart arasındaki 4 günlük dönem, ilişkiye girmeniz durumunda gebe kalma olasılığınız olan zaman aralığıdır. Aynı hesabı, korunma için de kullanabilirsiniz ama takvim yönteminin, tam güvenilir bir yöntem olmadığını unutmamalısınız.

Yumurtlama günü hesabı için yumurtlama günü hesaplayıcısı kullanabileceğiniz gibi özellikle akıllı telefonlardaki çok sayıda, özel günler uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Yumurtlama günü hesabında bazı testlerden de yararlanılabilir. Bunlardan biri, vücut sıcaklığının ölçülerek kaydedilmesidir. Her sabah bir termometre ile koltuk altınızdan ölçtüğünüz vücut sıcaklığınızı kaydederseniz, adetin orta döneminden sonra ortalama 1 santigrat derece daha yüksek seyrettiğini göreceksiniz. Bunun nedeni yumurtlamayla, progesteron hormonunun salgılanması ve bu hormonun, vücut sıcaklığını arttırmasıdır. Arttığı gün, yumurtlamanın olmuş olduğunu göstereceği için, birkaç ay takip sonrası, kendi yumurtlama gününüzü tahmin edebilir ve bu artışın birkaç gün öncesini yumurtlama günü olarak hesaplayıp, ilişkiye girebilirsiniz.

Diğer bir yöntem de eczanelerde satılan, LH testleridir. Bu hormon, yumurtlama olmadan ortalama 36 saat önce kanda çok yüksek değerlere çıkar ve yumurtanın son olgunlaşmasını sağlar.  İdrarda da arttığı için, sabah idrarınızda bu hormonu araştıran, evde yapabileceğiniz testle, yumurtlamanızın birkaç gün içinde olabileceğini anlayabilir ve ilişkiye girebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de çocuk sahibi olmaya yönelik tedavilerde; vajinal ultrasonla, doktorunuz tarafından, yumurtlama takibinizin yapılarak ya kendiliğinden ilişki zamanının size söylenmesi ya da aşılama ve ya yumurta toplama işleminin zamanlanmasıdır.

17 Comments

 1. Anonim

  Adet bittikten sonra ilişkiye girilirse hamile kalınır mı

 2. Gönül

  Lütfen bana yardımcı olun banu hanım benim iki oglum var 5 yıldır evliyim ikinci eşimle ortak cocuk istıyoruz ama olmuyor

 3. Sebine

  Merhaba banu hanim, benim bir sorum olacakdi, ben adet gunlerimi bildim bileli hesaplarim, bende gicikme asla olmaz, hep 5 ve ya 6 gun once adet gorurum, mesala kasimin 20 adet oldum. Aralik ayinin 15 bide oldum, ve 5 5 aydir evliyim hamle henuz kalmadim, bebeyim olsun isdiyorum. Yasimda gec 26 yasimdayim henuz. Benimle ilgilenirseniz sevinirim twekurler simdiden…

 4. Gulcan

  Marhaba ben 7 sene 3 aylik igne kullandim ve 2 seneden belli kullanmiyorum hamile kalmak isdiyorum olmuyo yumurrlama zamanlarinide uyguluyorum ama olmuyo

 5. Ozer

  Merhaba banu hanım benim sorum şu çok zor durumdayım kafam allak bullak.ben 10 aralık 2018 de adet oldum 3 gün sürdü. Gereken zamanlarda esımle birlikte olduk.ay icerisinde ara ara miğde bulantısı yaşadım kendimi cok agır hissediyordum kokulara karşı hassaslaştım 6 ocak 2019 da adet olmam gerekiyordu. 5 ocakta çok afedersiniz kahverengi camur gibi lekeler geldi gece ise koyu kırmızı parça parça adet oldum 1 gungecti yani suan sıvı acık renk adetim devam ediyor.benim endişem acaba hamile olupta düşük yapma gibi bir durum olabilir mi.( ben yeni evliyim 5 ay oldu agustosta evlendim ilk deneyimim bilmiyorum kimseye soramıyorum.2 ay once doktora gitmiştim hormon testi yaptırdım herşey normal çıkmıştı.

 6. Leyla

  Merhaba ben 22.10.1988 doğumlu bir bayanım 8 aydır evliyiz hiç korunmadık ve bebek sahibi olmak istiyoruz, her türlü test yapıldı sorun çıkmadı ne yapmalıyız yardımcı olabilir misiniz?

 7. Nazlı

  Mrh hocam. Dun dr a gittim ve rahim normak konumunda degil biraz ters dedi. Bu hamilelige engel olabilir mi acaba ?? 9 aydir deniyoruz bi türlü hamile kalamadim. Dr rahim filmi cekecek haftaya. Tuplerime bakacak.

 8. özlem

  Hocam Merhaba,
  Bir dışgebelik geçirdim. Eylül ayında ve ekimde sonlandırdık ilaç ile. Şimdi tekrardan bebek istiyoruz ama olmuyor.Takvim yardımı ile yumurtlama günü hesaplıyor ve ona göre ilişkide bulunuyoruz. Son adet tarihim 14 mart 30/32 gün arası değişiyor adet tarihlerim. hangi günlerde ilişkide bulunmalıyız.

 9. özlem kaplan

  merhabalar ben her ayın 2sinde regl oluyorum 5 gün sürüyo hamile kalmak icin uygun günü nasıl hesaplarım..cevabiniz için şimdiden tesekkur ederim..oz.kaplan85@gmail.com

 10. Sarya

  Her ayın 8 de adet oluyorum 5 gün sürüyor yumurtlama günün ne belirtirmisiniz. Tskler

 11. Satu

  Her ayın 8 de adet oluyorum 5 gün sürüyor yumurtlama günün ne belirtirmisiniz. Tskler

 12. Hatice

  Mrb ben yumurta catlatıcı ıgne yaptırdım 7.9.17 de saat 5te yumurtam bir bıcuk santim olmuş 2gundur kasıklarım ve belim ağrıyo normalmi

 13. Melisa

  Mrb biz cocuk dusunoruz 1 yildir evliyiz ama yumurtlama gunu denk getiremiyoruz nasil yapabiliriz adet gunu 1 sonraki 1 inde oluyom ne yapmaliyim

 14. Gamze kalkan

  İyi günler ben uç ay önce doğum yaptım 8haziranda ilk reglim oldum yedi gün sürdü bittim üçgün sonra eşimle ilişkiye girdik ve korunmadı hamile kalma olasılığım nedir doktor hanım 34günde bir regli oluyorum yedi gün dürüyo ve düzenli

 15. Merve

  İyi günler..uzun zamandır iltihap tedavisi görüyorum başlarda akıntı şikayetim vardı ve adet dönemi aşırı sancı şimdi ise ağrı şikayetim var ve yeşile yakın bir akıntı eskisi kadar çok degil mide bulantısıda oluşuyor zaman zaman agrı girince kaç doktor degiştirdim sadece fitil antibiyotik verip duruyorlar ertesi ay tekrar oluyor geçmiyor tahlil sonucunda akut vajinit tanısı yapıldı.. ne yapmam gerekiyor bebek düşünyorum 1 yillık evliyim korunmadıgımız halde hamile kalamıyorum..sıkıntı olabilir mi bebegimin olamayacak olması gibi yol gösterirseninz sevinirim..

 16. Ruken Gülbeden

  Iyi günler ben almanyadan yaziyorum ben 2 senedir cocuk isitiyorum ama malesef ki olmuyor türkiyeye bi ara tedavi olmak icin gitmistim doktorum bana yumurtalarim tebel oldugunu ve cok gec catladigini söylemisti ne yapmaliyim her türlü ilac kulandim ama olmadi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.