Skip to main content
Yaşam Boyu Sağlık

Yaşam Boyu Sağlık

Kadının hem gebelik boyunca hem de gebelik öncesi sağlığı ve iyiliği, doğacak bebeğin tüm yaşamı boyunca sağlığını belirlemesi açısından hayati önem taşımaktadır. İnsan kromozomlarının sadece anneden alınmadığı gerçeği, bunu genel olarak üreme sağlığı başlığı altında toplamayı gerektirir ve bu durum, üreme çağındaki erkeğin sağlığını da çok önemli bir pozisyona koyar.

İnsan gelişimi, bilimin geldiği son nokta itibariyle hala çok karmaşıktır ve bilinmezlerle doludur. Çoğu zaman her şey yolunda gitse de, nadiren aksamalar da olasıdır. Her şeyin istediğimiz gibi gitmesine, anneye ve hassas bebeğine dikkatli bir bakım sağlayarak katkıda bulunabiliriz. Aynı zamanda toplumun tüm kesimlerinde bu bilinci artırmak, toplum sağlığı yönünden en önemli başlangıç noktasıdır. Anne adayının gebelikte maruz kalacağı sakıncalı bir maddenin, anne karnındaki bebeğin tüm hayatını nasıl olumsuz etkileyebileceği bilincinin oluşturulması ilk adım olmalıdır. Böyle bir yaklaşımla, hem toplumsal hem bireysel çok ağır sonuçları olabilecek, doğumsal kusurları ve öğrenme güçlüklerini belirli oranlarda önleyebiliriz.

 

İnsanın doğum öncesi inanılmaz karmaşık gelişim sürecinde, vücut sistemleri daha bebek çok küçükken, çok erken oluşmaya başlar, öyle ki anne daha gebe olduğunun farkında değilken, adeti gecikmeden, yolun büyük kısmı çoktan kat edilmiştir. Yaşam boyu sağlık durumumuzu, daha döllenmeden başlayarak, ileri yaş dönemlerimize kadar devam eden kişisel tercihlerimiz, yaşam stilimiz ve çevremiz belirler. Mesela, doğru beslenme ve düzenli egzersiz, sağlığımıza yapacağımız en büyük yatırımdır. Tam tersi, sigara ve alkol gibi zararlı maddeler aldığımızda da sağlığımızı tehlikeye sokmamız kaçınılmazdır. Özellikle anne karnındaki dönem gelişimin ilk ve en önemli basamağını oluşturduğu için, gebelik sürecinde, sağlığına ve bu zararlı maddelere dikkat eden anne adayı doğacak çocuğunu, tüm yaşamı boyunca O’na sağlıklı bir zemin hazırlayarak dünyaya getirmiş olur. Bu bebeğin temelleri sağlam atılmıştır ve bu belki de O’nlar için yapabileceğimiz en önemli ve masrafsız şeydir. Zaten yaradılış bunu öyle güzel organize etmiştir ki, sigara içen çoğu anne, gebeliğinin ilk 8 haftasında sigaradan tiksinmekte ve istese de içememektedir. Belki de tek yapmamız gereken doğaya karşı koymamak olacaktır bu noktada.

Günümüz teknolojisiyle, gebeliği döllenme sonrası daha 8-9. günde, kanda bakılan, gebelik testleriyle kesin bir biçimde anlayabiliyoruz. Ancak maalesef çoğu gebelik hala dünyada bile %60 gibi bir oranla plansız olduğu için, gebelik haftalarca fark edilemeyebiliyor. Fark ettiğinde ise, bebeğin çoğu organ sistemleri çoktan oluşmuş oluyor. Hatta adet gecikmesi gerçekleşmeden bile bebek gelişiminde ileri bir noktaya gelmiş oluyor. Bu dönemde kadının vücuduna aldığı her şey, yaşam stili, çevresi bebeği etkilediği için çoğu zaman geç kalınmış olabiliyor. Bu sebeple, en ufak bir gebelik şüphesi olan ya da korunmasız ilişkiye giren kadının dikkatli olması ve yaşamını buna göre düzenlemesi gerekiyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.