Skip to main content
Yargılara Bakışım

Yargılara Bakışım

Benim yargılara bakışım ve düşüncem şöyle;

Sadece ön yargısız değil, aynı zamanda yargısız da kalın… Allah bile son nefese kadar kulları hakkında karar vermiyor. Tövbe, rahmet ve af kapılarını açık tutuyor. “Belki o sevmediğiniz ya da yargıladığınız insan benim gözümde sizden daha hayırlı bir kuldur, siz bilmezsiniz ben bilirim” diyor.

Bizlerse ilk beş dakikada hemen notumuzu veriyor ve insanları yargılayıp, etiketliyoruz. Bırakın O’nun ayakkabılarını giymeyi; “Ayakkabıya bak, nereden bulmuş bunu?” diye dalga geçiyoruz.

Sosyal medyada işin içine bir de klavye, 140 karaktere sığdırma zorunluluğu ve yüzüne bakmadan konuşabiliyor olmanın rahatlığı girince, emojiler (yüz ifadeleri) yetişiyor imdada.

Ben asla hukukçu olamazdım mesela. Yargılama ve insanlar hakkında tüm hayatlarını, özgürlüklerini belirleyecek kararlar verebilmek, asla benim yapabileceğim bir şey değil çünkü. O nedenle çok saygı duyarım hukukçulara.

İlahi adalete inancımsa, sonsuzdur. Çünkü o mahkemede; hem hakim (el-hakim) hem vekil (el-vekil) hem şahit (ya şehit) aynı. Ve de hakkı gözeten (ya hakk), adil (ya adl), her şeyi gören (el-basir) ve işiten (el-semi) bir yargıç var.

Birbirimizi hemen yargılamayalım hele ki ilk 5 dk da ve sosyal medya gibi platformlarda… Sevgiyle kalın… Sadece ön yargısız değil, aynı zamanda yargısız da kalın…

Related Posts

Bir Başınalığa Asla

Yalnızlığa dayanırım da, bir başınalığa asla, Yaşlanmak hoş değil, duvarlara baka baka. Bir dost göz...

Ulu Çınar

Ulu, köklü, büyük ağaçları ancak büyük fırtınalar sökebilir yerinden... Oysa küçük otlar için anlamsızdır fırtına;...

Nokta(lama) .!?

Kanevsky'nin çok sevdiğim aşağıdaki sözleri geldi aklıma... Ne de güzel anlatır, olayın basit anlamıyla, noktalama...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.