Skip to main content
Yaptırmam gereken kan testleri var mı?

Yaptırmam gereken kan testleri var mı?

Gebelikte çok sayıda kan testi yapılması gerekebilir. İdeal olan, gebe kalma kararı verdiğinizde, korunmayı henüz bırakmadan doktora gitmektir. Bu gidişinizde, doktorunuz muayene sonrası bazı kan testleri isteyebilir. Bu testlerdeki amaç, gebe kaldığınızda, sizi ya da bebeğinizi tehlikeye düşürebilecek bilmediğiniz ya da farkında olmadığınız bir hastalığınızın olup olmadığını belirlemektir. Bu sayede, önce bu hastalığın tedavisi yapılarak sonra gebe kalmanıza izin verilir ve sağlıklı bir gebelik geçirebilmeniz sağlanır.

Eğer gebelik öncesi bu testler yapılmadıysa gebeliğinizin ilk muayenesinde doktorunuz bu testleri görmek isteyebilir. Bir sorun varsa gebeliğin başında bilmek, gebelik takibinizi kolaylaştıracak ve gerekli önlemleri almamızı sağlayacaktır. Bu rutin uygulanan testleri, aile hekiminizin istemesi halinde aile sağlığı merkezlerinde de yaptırabilirsiniz. Bu testler;

*Tam kan sayımı

*Kan grubu

*Tam idrar tahlili

*İdrar kültürü

*Karaciğer fonksiyon testleri

*Böbrek fonksiyon testleri

*Açlık kan şekeri

*Tiroid hormon düzeyleri

*Toxoplasma, Rubella, CMV testleri (her zaman gerekli görülmeyebilir)

*Hepatit B, Hepatit C ve HIV

*Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardır.

Doktorunuz, bu testlerin hepsini istemeyebileceği gibi bazen başka testlere de gerek duyabilir. Önemli olan, en azından gebeliğin başında bir doktora muayene olmanızdır. Bazen de gebelikte her ay, 3 ayda bir ya da gerek duyduğunda bu testlerin bazısını tekrarlayabilir.

Related Posts

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali