Skip to main content
Ultrason nasıl çalışır?

Ultrason nasıl çalışır?

Ultrasonografi tıbbi bir görüntüleme yöntemidir ve vücut yapıları hakkında bilgi verir. Çok sayıda organ sistemi için kullanılabilen ultrasonografi, gebelik takibinde çok değerli bir yer tutar çünkü anne karnındaki bebeğin yapısı, sağlık durumu, etrafını saran amniyon sıvısı, zarlar ve plasenta hakkında çok değerli bilgiler verir. Aynı şekilde gebelik dışında da kadın üreme organlarının sağlık durumunun değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanırız.

Teknik olarak, karnınıza jel sürüldükten sonra, prob çeşitli açılar verilerek karnınızda gezdirilir ve bebeğin görüntüleri alınmaya çalışılır. Cihaz, probdan, yüksek frekansta ses dalgaları gönderir. Bu ses dalgaları dokulara çarpınca geri yansır ve bu yansıma her dokudan farklı olur. Cihaz, bir bilgisayar vasıtasıyla, bu farklı doku yansımalarını işler ve görüntü olarak ekrana verir. Karnınıza sürülen jelin amacı, ses dalgalarının havada yayılmadan direk olarak dokuya iletilmesini sağlamaktır.

Genelde gebelik ultrasonu karından yapılırken, erken haftalarda ya da bazen sonraki haftalarda da gerek duyulursa, vajinal yoldan yapılabilir. Vajinal yoldan yapılan ultrasonun bilinen ya da kanıtlanmış hiçbir zararı yoktur. Daha net bilgi ve görüntü verir. Bilinenin aksine değil düşüğe sebep olmak, vajinal kanaması olan gebelerde, daha net bilgi alıp daha erken tanı koyabilmek için tercih ederiz. Vajinadan uygulanan prob, sadece rahim ağzına ulaşır ve bunun da cinsel ilişkiden bir farkı yoktur; sadece rahatsız hissetmenize neden olabilir.

Rutin gebelik ultrasonları kurumun şartlarına göre, 5-20 dk arasında değişebilir. Daha ileri incelemeler olan detaylı ultrasonense kalınlığı ölçümü gibi değerlendirmeler daha uzun zaman alabilir.

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...