Skip to main content
Tiroid hastalığım, gebeliğimde ve doğumda bir sorun olur mu, ilaçlarımı kullanmalı mıyım?

Tiroid hastalığım, gebeliğimde ve doğumda bir sorun olur mu, ilaçlarımı kullanmalı mıyım?

Tiroid bezi, metabolizmamızı düzenleyen tiroid hormonlarını salgılar ve kana verir. Tiroid hormonlarının azlığı ya da çokluğu metabolizmanın yanında, yumurtlamayı da etkileyebilen bir durum yaratır. O nedenle gebe kalamama ve yumurtlama bozukluklarında kan tiroid hormon değerlerini görmek isteriz. Tedaviyle normal düzeylere getirilmesi çoğu zaman gebeliğe olanak verir. 

Benzer şekilde tiroid hormonunun azlığı ya da çokluğu gebelikte de problemler yaratır. Bu problemler arasında; düşük, erken ve ölü doğum, gebelik zehirlenmesi, bebekte zeka geriliği sayılabilir. Çünkü anne karnındaki bebek kendi tiroid bezinde, kendi hormon yapımı başladığı 12. haftaya kadar annenin tiroid hormonlarını kullanmak zorundadır. Anne karnındaki bebekte tiroid hormonu, sinir sistemi, beyin gelişiminden de sorumlu olduğu için annede tiroid hormonlarının eksiği, bebekte beyin gelişimini olumsuz etkileyerek zeka geriliğine sebep olabilir.  

Bu nedenle tiroid hastalığı olan ve ilaç kullanan kadınların gebe kalmadan takip eden doktorlarına başvurarak, gebe kalmayı planladıklarını belirtmeleri ve kullandıkları ilaç dozunun ona göre ayarlanması gerekir. Yine bilinmeyen bir tiroid hastalığı olan kadınların da gebelik öncesi muayeneye gitmesi erken farkına varılarak, gerekli tedavinin başlanmasını ve tiroid hormon kan değerleri normale geldikten sonra gebeliğe izin verilmesini sağlar. 

Gebelerde metabolizma hızı arttığından, tiroid bezi normalden daha fazla çalışarak hormon üretimini %40 ı kadar artırır. Amaç; hem anne hem bebeğin artan gereksinimini karşılamaktır. Bu nedenle, tiroid bezi az çalışan ve tiroid ilaçları kullanan hastaların, kan tiroid hormonlarının düşük olduğu durumlarda, gebelikte ilaç dozu arttırılır. Amaç, kan TSH değerinin, 2.5- 3 mlU/L ün altında tutulmasıdır. Bu doz ayarlamasını doktorunuz gebelik süresince de belirli aralıklarla, kan tiroid hormonları düzeyini kontrol ederek yapacaktır.  Tiroid bezi fazla çalışan hastalarda ise gebelikte yine ilaç dozu ayarlanması gerekecektir. Doğumdan birkaç ay sonra da gebelik öncesi dozlara dönüşünüz yine takip eden doktorunuz tarafından ayarlanmalıdır. 

Tiroid ilaçlarını gebelikte güvenle kullanabiliyoruz. Değil zararlı olması tam tersi kullanmamak ve bırakmak bebeğinize çok ciddi zararlar verebilir.

Doğumda kontrol altında bir tiroid hastalığı hiçbir sorun yaratmaz ve doğum şeklini değiştirmez. Başka bir tıbbi gereklilik yoksa normal doğum yapabilirler. Sezaryen gerekliliği varsa, genel anestezi öncesi de normal vaktinde, az bir suyla tiroid ilaçlarını almayı unutmamalıdırlar. 

Related Posts

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016