Skip to main content
Takvim Metodu, Yumurtlama Günü Hesaplama

Takvim Metodu, Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama zamanı özellikle düzenli adet gören bir kadında kolaylıkla hesaplanabilir. Ama düzensiz adet gören kadınlarda zor olabilir ve hem gebe kalma hem de korunma adına güvenilir bir yöntem olmaktan çıkar. Vücuttaki bazı değişiklikler, bazı kadınların yumurtlama zamanını anlamasını sağlayabilir. Bunlar; genital akıntının değişip, yapışkan, kaygan, şeffaf, sümüksü (çiğ yumurta akı gibi) bir hal alması, kasık ağrısı, vücut sıcaklığınızın yükselmesi vb. dir. Bu hislerle, yumurtlama zamanı olduğunu tahmin edebilirler. Bazen de hiç anlaşılmayabilir. Bu durumda, takvim ve testlerden yararlanılabilir.

Düzenli adet görüyorsanız, hesapladığınız bir sonraki adetiniz başlangıç gününden 14 gün geri saymanız gerekir. Örneğin; 28 günde bir adet gören bir kadında; 14. gün olası yumurtlama günüyken; 32 günde bir adet gören bir kadında, 18. gün olası yumurtlama günüdür. Diyelim ki bir sonraki adetinizi 26 Mart da bekliyorsunuz. 14 gün geriye saydığınızda, 12 Mart olası yumurtlama gününüzdür.

Kadın genital sisteminde, sperm hücresi ortalama 72 saat canlı kalabileceği için, hesapladığınız yumurtlama gününün 3 gün öncesi; yumurtanın ömrü de 24 saat olduğu için bu günün 1 gün sonrası arasındaki dönem, gebe kalabilme ihtimalinizin en yüksek olduğu dönemdir. Diyelim ki, olası yumurtlama gününüz. 12 Mart; 9 Mart ve 13 Mart arasındak 4 günlük dönem, ilişkiye girmeniz durumunda gebe kalma olasılığınız olan zaman aralığıdır. Aynı hesabı, korunma için de kullanabilirsiniz ama takvim yönteminin, tam güvenilir bir yöntem olmadığını unutmamalısınız.

Yumurtlama günü hesabı için yumurtlama günü hesaplayıcısı kullanabileceğiniz gibi özellikle akıllı telefonlardaki çok sayıda, özel günler uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Yumurtlama günü hesabında bazı testlerden de yararlanılabilir. Bunlardan biri, vücut sıcaklığının ölçülerek kaydedilmesidir. Her sabah bir termometre ile koltuk altınızdan ölçtüğünüz vücut sıcaklığınızı kaydederseniz, adetin orta döneminden sonra ortalama 1 santigrat derece daha yüksek seyrettiğini göreceksiniz. Bunun nedeni yumurtlamayla, progesteron hormonunun salgılanması ve bu hormonun, vücut sıcaklığını arttırmasıdır. Arttığı gün, yumurtlamanın olmuş olduğunu göstereceği için, birkaç ay takip sonrası, kendi yumurtlama gününüzü tahmin edebilir ve bu artışın birkaç gün öncesini yumurtlama günü olarak hesaplayıp, ilişkiye girebilirsiniz.

Diğer bir yöntem de eczanelerde satılan, LH testleridir. Bu hormon, yumurtlama olmadan ortalama 36 saat önce kanda çok yüksek değerlere çıkar ve yumurtanın son olgunlaşmasını sağlar.  İdrarda da arttığı için, sabah idrarınızda bu hormonu araştıran, evde yapabileceğiniz testle, yumurtlamanızın birkaç gün içinde olabileceğini anlayabilir ve ilişkiye girebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de çocuk sahibi olmaya yönelik tedavilerde; vajinal ultrasonla, doktorunuz tarafından, yumurtlama takibinizin yapılarak ya kendiliğinden ilişki zamanının size söylenmesi ya da aşılama ve ya yumurta toplama işleminin zamanlanmasıdır.

6 Comments

 1. Serap

  Hocm bn 23 nisan yumurtlma gunum ama bn 28inde birlikte olduk esimle hamile klma durumum vrmi

 2. edaemekli

  Hocam acil yazarmisiniz ben 25 günde bir adet görüyorum ne zaman yumurtlama günümü acaba lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Kübra

  Hocam ben 27 günde bir adet görüyorum en son adetimi 12 ağustosta gordum yumurtlama günüm ne zaman rica etsem söyleyebilirmisiniz bide sol yumurtalikta kist varmış çok küçük bu hamile kalmama engel olurmu

 4. sare

  Hocam ben ekim 13 de adet oldum sonra Kasım 8 de oldum aralik ayindada 8 inde adet oldum yumurtlama günüm ne zamn tahminen acaba

 5. Anonim

  Hocam ben mayısın 12de adet oldum16 temizlendim,haziranın 11de adet oldum 15 de temizlendim bu ay günüm geçti dedim ama 14 de adet oldum hamilemiyim üstünemi görüyorum anlamadım adetim hep düzenliydi ama bilgi verirseniz sevinirim.

 6. ela

  Ben ayın hep 23 de adet oluyorum ne zaman yumurlama olur banu hanım

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.