Skip to main content
Siz Ruhunuzu Güzelleştirmeye Odaklanın

Siz Ruhunuzu Güzelleştirmeye Odaklanın

Tanıyabildiniz mi bilmiyorum ama bu çocukluk fotoğrafımı niye paylaştığımı anlatayım. Fotoğraf İzmir Güzelyalı Ortaokulundaki halk oyunları provamdan.
Ben güzel sayılamayacak hatta çirkin bir kız çocuğuydum. Tüm arkadaşlarımın özellikle ortaokul ve lisede hoşlandığı, çıktığı kız ya da erkek arkadaşları vardı. Benim ergenlik ve gençlik yıllarımda ise hiç kimse benimle ilgilenmezdi ve ilk aşk hikayelerim Yılmaz Erdoğan’ın dediği gibi, popoma batan bir iki platonik dikenden ibaretti. Öyle çocukluk aşkım ya da disiplin kurulanda tartışılan aşkım da olamadı hiç.
Geriye bakınca anlıyor insan. Ne oluyor biliyor musunuz?
Daha kimlik tanımlamanı bile yapamadığın o yaşlarda varoluşunu ispatlama kaygısı başlıyor. Ben de varım demek istiyorsunuz ama fiziksel görünümünüz buna izin vermiyor; çirkin, kilolu, sıska, kısa, uzun, gözlüklü, sivilceli vs. hatta buna uygun bir lakap bile yapıştırılmış olabiliyorsunuz acımasız okul arkadaşlarınız tarafından.
Böyle olunca, başka yollar geliştiriyor beyin ve varlığınızı başka türlü ispata çalışıyorsunuz. Ya benim gibi aşırı çalışıp, aşırı odaklanıp; okul birinciliğine oynuyorsunuz (okulu asıp Cafe’lere gideceğiniz bir erkek arkadaşınız olmadığı için zaman da bol tabii ??) ya da dikkat çekmek için başka yolları deniyorsunuz.
Bu durum size bambaşka donanımlar yüklüyor bir yandan. Kale alınmamanın, kimse için bir şey ifade edememenin, “ben de varım, beni niye görmüyorsunuz?” un, burnunuzun sürtünmesinden bir an olsun kafanızı kaldıramamanın ne demek olduğunu dibine kadar yaşamış oluyorsunuz. Çünkü hayatta size sunulmuş hiç bir shortcut (kestirme) olmayacağı gerçeğini anladığınızda, kendi dişinizle, tırnağınızla var olmak zorunda olduğunuzu farkediyorsunuz.
Sonra mı ne oldu? Öyle estetik falan olmadım, (“Ugly Betty” durumu yok yani) ama ne oldu bilmiyorum hayatın bana başka bir esprisi olarak gittikçe güzelleşmeye başladım, ben dahil kimse anlayamadı ama bu espriyi. Tüm ortaokul, lise hatta bazı üniversite arkadaşlarım bile beni tanımakta zorlanır. “Nasıl ben seni hatırlamam?” ları duyarım hep; o zamanın yüzüme bakmayan okulun en popüler çocuklarından.
Genç kardeşlerim, sakın fiziksel görüntünüzün size dezavantaj olduğunu düşünmeyin. Bu sayede aslında insan olarak yaşamanız ve olgunlaşıp, ders almanız gereken bir duruma hayat sizi mecbur bırakıyor. İyi ki de öyle yapıyor ki aksi olsa, bunu bir kestirme olarak kullanıp, kolay yoldan bir yerlere gelme düşüncenize engel oluyor. Beyninizin hiç bilmediğiniz bir bölgesi savunma mekanizması olarak devreye giriyor ve siz aslında kendinizi, potansiyelinizi keşfedebiliyorsunuz. Belki aslında çok yetenekli bir sanatçı, bilim insanı ya da yazarsınız. Normal koşullarda buna ihtiyaç duymayacağınız için (yani ben de varım ispatına girmeniz gerekmeyeceği için bunu keşfedemeyecektiniz.) Heybenize bir sürü başarı, yaşanmışlık yüklüyorsunuz. Çalışmanın, kendine emek vermenin, odaklanmanın, hayatta size sağlam bastıracak tek yol olduğunu daha erkenden anlamış oluyorsunuz. Bu size mütevazılık ve başkalarıyla empati kurma becerisi de kazandırıyor. Biliyorsunuz o başkasının ne hissettiğini çünkü siz de o yollardan geçmiş oluyorsunuz. Yani bomboş değil de heybenizi doldurarak geçirmiş oluyorsunuz o başınızda kavak yelleri esen zamanları…
Aksi durumda ne mi oluyor? O popüler çocukların büyüdüğündeki hayatlarına ve ruh haline bakarsanız, görebilirsiniz. Hayatta her şey önlerine sunulduğu ve kendilerine emek verme anlamında hiç bir çabaya ihtiyaç duymadıklarından, çok da doldurma ihtiyacı hissetmediklerinden, büyüdüklerinde bomboş bir heybeyle hayata devam etmek zorunda kalıyor ve bir türlü hayatı anlamlandıramayıp, depresif bir modda yaşamaya mahkum kalıyorlar. (İstisnalar tabii ki olabilir)
Dış görünüm mü? O çok kolay. Asgari kendine bakan, kendine saygısı olan insanın ne erkek ne kadın olsun çirkin kalma şansı yok artık günümüzde…
Siz ruhunuzu, gönlünüzü güzelleştirmeye odaklanın.

 

EN ??
I don’t know that you recognized the girl on this photo, but let me tell you why I shared this from my childhood.
I wasn’t a beautiful girl, even you could call me ugly. My all friends had relationships on that years when I didn’t have. I couldn’t get the attention of boys during my whole adolescence period. Even I didn’t have a childhood love.
I understand what happened when I look back to my sad history 🙂
In that years which you couldn’t understand yet who you are, you’ll start to concern about prove yourself. You want yo say ‘I’m in this game, too’ but your physical appearence don’t let you to join the others. Because of you are ugly, over-weight, tiny, spotty or with glasses. While all of this happening your brain starts to solve this problem to get out of it and you try another ways to prove yourself everyone. You can study hard for being the best student in school like me or you can try anything else for getting attention.
This makes you a well-equipped person. When you realise that you won’t have a shortcut for anything, until you won’t work hard for days&nights for being a better person or have a better job own your own.
Then what’s happened? I don’t know actually, I think this ups and downs in life made me a beautiful woman. Still I don’t know how. In addition, I didn’t have any esthetic operation (not like Ugly Betty).
It’s difficult to recognize me for all of my friends from high school even from university. They all surprise when I introduce me.
My dear young friends; please don’t think that your physical apperance is an obstacle for being who you wanna be. Because of it, life force you to be like a human being and make you mature early. Thanks to this, it inhibits you to think how to use a shortcut. You can see your potential and abilities in this way. Maybe you will be a very talented artist, scientist or a writer. In usual conditions you don’t even need them in case of you need them. You add lots of success and knowledge to your life story. You realise that the only ways are for being a strong person who won’t give up early working, improving yourself and focusing. This makes you a modest person who has empathy. You can understand what are they feeling because you already overcome the same things. But differently from them you have filled yourself before when you’re young. You can see the truth in all popular guys’ lifes, that they have to live in a depressive mood because they didn’t have to do anything in their early life. They used all possible shortcuts. And their life is empty and misareble because of this. (Of course there are some exceptions in life)
Do you still think about your appearence? That’s the easy part of it. If you look after yourself even a little bit, you can’t be ugly in this days.
You just focus to make your souls and hearts beautiful. That’s all !

Related Posts

El-Veda

"Elveda" nın da lisanı yok. Her dilde aynı... "Hoşça kalın" ya da "Kendinize iyi bakın"...

Aferin Bana 👏👏👏

Matrix

Baktılar döneceğim yok, beni tekrar "The Matrix" e zorla göndermeye çalışıyorlar :) Ama yine de...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.