Skip to main content
‘Sisyphos Söyleni’

‘Sisyphos Söyleni’

İşte benim aşağı yuvarlanmış pek de hafif olmayan (hem de köşeli olduğu için sırtımı acıtan ama bana öylesi uygun görülmüş) kayama tepeden bakıp, gülümseyip tekrar beni aşağı indirten sebeplerden sadece biri. Albert Camus’un dediği gibi “Sisyphos’u mutlu tasarlamak gerek”
Canınızı yaka yaka, çıkardığınız kayanın tekrar tekrar aşağı yuvarlanışını izlerken vereceğiniz tepki sizin hayatı anlamlamdırmanız aslında. Gülümseme mi bağıra bağıra ağlama mı boş boş arkasından bakma mı?
Biri diğerinden daha mantıklı ya da daha anlamsız değil. Sadece bizim tercihimiz. “Tepelere doğru tekbaşına didinmek bile bir insanın yüreğini doldurmaya yeter” diyen
Albert Camus’un “Sisyphos söyleni”nden alıntılar yaptım.
Sisyphos, Antik Yunan’da Tanrıların lanetlediği tek ölümlü. Doğru bildiğini savunup, hakkını koruyup, baş kaldıran, zekasıyla Hades’ten bile kaçabilen biri. Sonunda yakalanır ve kendisine verilen ceza şudur; Her gün çırılçıplak bir halde, çok ağır bir kayayı, Olympos dağının tepesine çıkarmak zorundadır. Asıl ceza olanı ise kayayı zirveye her çıkardığında, kaya geri, aşağı yuvarlanır ve en baştan başlamak zorundadır. Gündelik hayatımızla karşılaştırarak, anlam arayışını, hayatı sorgulamayı içeren bir deneme. Bebeklerime ilk dokunduğumda yani onların bu dünyayla ilk karşılaşmalarında, yumuşak bir dokunuşla geçişlerini güzel ve kim bilir belki de hatırlanabilir kılmaya çabalarken, ilk nefeslerinde gelir hep aklıma, Sisyphos… Benim gülümsemek için çok büyük sebeplerim var, yuvarlanan kayalarımın arkasından bakarken… Sizin için de bu kendi mis kokulu bebeğiniz, anneniz, babanız, kardeşiniz ya da başka bir kişi ya da başka bir şey olabilir. Arayın, eminim ki bulacaksınız… Kalın sağlıcakla.

Related Posts

Meleklerim :)

Reçete

Bugüne meleğimin bize yazdığı reçeteyle başlayalım; Tanı: Karamsarlık, tahammülsüzlük, yalnızlık, bitmeyen davalar Tarih: 3 günlük...

Doktorun Uykusu-2

Şu gözler şişmese bir de şekerleme sonrası, hiç çaktırmayacağım uyuduğumu ama Doktor Uykusu- Bir önceki...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.