Skip to main content
Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)

 

Daha önce sezaryen ile doğum yaptıysanız; bir sonraki doğum için, size özel tıbbi durumunuz ve doktorunuzla beraber, olanaklara ve risk-yarar oranınıza göre karar verebileceğiniz iki doğum şekli seçeneğiniz var;
 1. Tekrar, “planlanmış sezaryen doğum yapabilirsiniz
 2. Sezaryen Sonrası Normal (vajinal) Doğum (SSVD) yapabilirsiniz.

Eskiden “Bir kere sezaryen eşittir hep sezaryen” kuralımız vardı. Bu daha önce sezaryenle doğum yapmış bir kadının, sonraki doğumları da sezaryenle gerçekleşmek zorunda anlamına gelirdi. Ama günümüzde, cerrahi tekniklerin değişmesi ve yapılan çalışmalarda, korkulan, rahmin yırtılması gibi olası risklerin düşünülenden daha az olduğunun tespit edilmesi, bu görüşü tekrar gözden geçirmemizi gerektirdi.

Ama önemli olan ve değişmeyen gerçek şu ki; az da olsa, “Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum” (SSVD), planlanmış sezaryene göre artmış bazı riskler taşımaktadır. Bu risklerin iyi yönetilebileceği, acil durumlarda, hem anne hem bebeğe gerekli tıbbi koşulların sağlanabileceği, iyi donanımlı bir hastane gibi şartlar sağlanmadıkça, normal doğumun denenmemesi gerekir.

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUMUN YARARLARI

Tekrar cerrahi bir işlem (sezaryen) yapılmaması, daha kısa sürede toparlanma ve günlük yaşama dönme, enfeksiyon riskinin ve kan kaybının azlığı olarak sayılabilir. Bunun yanında, çok sayıda çocuk sahibi olmayı planlayan çiftler için, tekrarlayan sezaryenin arttırdığı risklerden korunulmuş olunur. “Sezaryenle en fazla, 3-4… doğum yapılabilir” söyleminin açıklaması da şudur;

Tekrarlayan sezaryen sayısı arttıkça; komşu organlar olan, mesane ve barsak yaralanmaları, plasenta ile ilgili aşırı kanama ve kan kaybına hatta rahmin alınmasına kadar gidebilecek komplikasyonlar artar. Bu nedenle, her tekrarlayan sezaryen, ciddi riskler taşır.

 SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUMUN RİSKLERİ

En çok korkulan konu; rahim yırtılmasıdır. Bu şu anlama gelir; Sezaryen sırasında, rahme bir kesi uygulamak zorundayız. Bu kesi, dikildikten sonra, bir iyileşme periyoduna girer ve vücuttaki her yara iyileşmesi gibi, vücut bunu bir iyileşme dokusu (skar dokusu) oluşturarak sağlar. Bu skar dokusu ise, normal rahim dokusu kadar sağlam ve dayanıklı olamayabileceği için, bir sonraki doğumda, rahim kasılmaları (doğum sancıları) başladığında, yırtılma riski taşır. Çünkü, normal rahim kasları kadar güçlü olmadığından, şiddetli kasılmalara dayanamayabilir. Rahim yırtılma riski çok yüksek oranlarda olmamasına rağmen (% 0.5); oluşursa, hem anne hem bebek için hayati riskler taşır. Dolayısıyla, muayeneniz sonrasında, doktorunuz böyle bir riskin yüksek olduğunu düşünürse, asla normal doğum denenmemelidir.

 

KESİ TİPİ VE ÖNCEKİ SEZARYEN SEBEBİ

Hangi doğum şeklinin deneneceğinin kararında, daha önce yapılan sezaryende rahme uygulanmış olan kesinin tipi çok önemlidir. Eskiden, rahme, yukarıdan aşağı, dik bir kesi uygulanırdı, sezaryenlerde. Bu kesi, yırtılma riskinin en yüksek olduğu kesidir ve asla normal doğum denenmemelidir. Ama günümüzde genelde, rahmin alt kısmına yatay bir kesi uygulamaktayız. Bu kesi, yırtılma ihtimali en düşük olan kesidir. Bu nedenle, bulabilirseniz, önceki sezaryeninize ait hastane ve ameliyat kayıtlarınız çok önemlidir. Her ne kadar, doktorunuz, önceki kesi tipini muayeneyle anlayabilse de, neden sezaryen gerektiği konusunda, tıbbi kayıtlara ve sizin anlatımınıza ihtiyaç duyacaktır.

SEZARYEN SONRASI GEÇEN SÜRE

Kararda önemli olan bir diğer faktör de, iki doğum arasındaki süredir. Sezaryenle, ikinci doğum arasında, 12 aydan daha kısa bir zaman varsa, rahim yırtılması, annede ciddi komplikasyonlar oluşması ve kan nakli gerekmesi SSVD de 2-3 kat daha fazla görülür.

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUMA UYGUN OLUP OLMAMAK

SSVD için uygun olup olmadığınız konusunda kesi tipi ve iki doğum arası süre dışında, önemli olan faktörler şunlardır;

 1. Kaç tane çocuk doğurmayı planladığınız: Çok sayıdaysa, tekrarlayan sezaryen artmış riskleri beraberinde getirecektir.
 2. Daha önce, rahim yırtılması gibi bir olay yaşadıysanız ya da rahimde tüm tabakaları kapsayan bir kesiyle, myom çıkarılması ameliyatı geçirdiyseniz, asla normal doğum denenmemelidir.
 3. Tıbbi durumunuz ya da şimdiki gebeliğiniz, önceki doğum şekline bakılmaksızın, sezaryen gerektirebilir. Mesela, plasentanın rahim ağzını kapatması, iri bebek, gibi.
 4. Hangi hastane ya da merkezi seçeceğiniz: hem anne hem yenidoğan için, yoğun bakım şartlarının, kan transfüzyonu imkanının sağlanamadığı, devamlı sizi takip edebilecek bir ekibin sağlanamadığı tam teşekküllü olmayan bir hastanede asla normal doğum denenmemelidir.
 5. Her iki doğum şekli konusunda doktorunuz tarafından tam olarak bilgilendirilmiş, risk-yarar konusunda, her iki yöntem için, aklınızda hiç soru kalmayacak şekilde anlamış ve bilgilendirilmiş onay formunu imzalamış olmalısınız.

Bunun dışında, her ne kadar SSVD ya da sezaryen planlansa da, hem gebelik hem de doğum başladığında, bu karar değiştirilebilir çünkü risk-yarar oranı değişebilir. Buna hazırlıklı olmalısınız. Mesela, doğumun başlamayıp, zaman aşımı olup, suni sancı ya da rahim ağzını yumuşatıcı ilaçlar gerekebilir. Ya da bebeğin pozisyonu makata dönebilir, bebek iri olabilir. Bu durumlarda, gebeliğin başında, SSVD planlanmış olsa da sezaryen doğum tercih edilmelidir. Tam tersine bir durum da bazen söz konusu olabilir: Sezaryen planladığınız tarihten önce doğum başlayabilir ve eğer rahim ağzı açılmanız oldukça ilerlemiş ve doğum eylemi sorunsuz seyrediyorsa, SSVD ye dönülebilir.

RİSK-YARAR BİLİMSEL ÇALIŞMA SONUÇLARI

 1. Tekrar planlanmış sezaryen doğum:
 1. Sezaryen Sonrası Normal (vajinal) Doğum (SSVD):

Rahim yırtılma riski: % 0.5

Bebekle ilgili riskler, özellikle sezaryene dönerse, planlanmış sezaryen doğuma göre % 0.25 daha fazladır.

SSVD nin başarılı olma yani, sezaryene dönmeyip normal doğum gerçekleşme olasılığı: %70

SSVD nin başarısız olma yani, sezaryene dönme olasılığı: %30

SSVD nin başarısız olma yani, sezaryene dönmesi durumunda, hem anneye hem bebeğe ait riskler, planlanmış tekrarlayan sezaryene göre artar ama bu artış çok yüksek değildir.

SEZARYEN SONRASI VAJİNAL DOĞUMUN BAŞARISIZLIĞINI ARTIRAN FAKTÖRLER

*Daha önce hiç vajinal doğum yapılmamış olması

*Zaman aşımı yani doğumun 41. haftada hala başlamamış olması

*> 40 anne yaşı

*BMI (vücut kitle indeksi)nin 30 un üzerinde olması,

*Önceki sezaryenin; doğumun ilerlememesi, genital kanalın uygun olmaması ya da açılma olmaması gibi bir sebeple yapılmış olması durumlarında, SSVD nin başarılı olması ihtimali azalır ve sezaryene dönebilir.

SONUÇ

SSVD kararı her anne adayının, bireysel olarak değerlendirilmesinden sonra, kar-zarar oranı göze alınarak, hekimiyle birlikte vermesi gereken ve gebelik ve de doğum sürecinde değişebilecek bir karardır. Hekim ya da merkez, uygun, yüksek donanımlı olanaklara sahip olmayabilir, uygun ekip olmayabilir ve SSVD yaptırmıyor olabilir. Dolayısıyla, böyle bir düşünceniz varsa, gebeliğin başında bunu hekiminizle tartışmalı ve olanaklar doğrultusunda beraber karar vermelisiniz.

Kaynak:

ACOG Practice bulletin no. 115: Vaginal birth after previous cesarean delivery.

American College of Obstetricians and Gynecologists.

Obstet Gynecol. 2010 Aug;116(2 Pt 1):450-63

16 Comments

 1. Fadime

  Merhaba banu hanım 37yaşındayım 1normal 2sezaryan doğum yaptım 9yıl aradan sonra tekrar hamileyim normal doğum yapma şansım nekadar 1.normal doğumum çok rahat geçmişti. sevgiler

 2. Nur

  Banu Hanım merhaba, gebeligim 41. Haftanın ilk günü sezeryan ile sonuçlandı. Muayenelerde catimin gayet güzel olduğunu ve normal doğum olmaması için hiç bir sebep olmadığını doktorum belirtmişti. Ancak 14 saat süren şiddetli bir sancidan sonra rahmim 3 cm den fazla açmadı ve doktorum çocuğun strese girdiğini bu nedenle sezeryana alınmam gerektiğini söyledi. Sonuç olarak sezeryan doğum yaptim. Ancak tekrar gebe kalırsam normali denemek istiyorum. 14 saat boyunca bu kadar şiddetli bir sancida açmayan rahim ssvd da acarmi? Hiç zorlamayayim mi? Öneriniz nedir?

 3. Gul

  Selamun aleykum Banu hanim. Ben 37 yasindayim. 6 haftalik hamileyim. Ilk bebegim eptopik gebelik nedeniyle 8+2 gunlukken iki doz iyne yardimiyla sonlandirildi ve iki hafta icinde dusuk yaptim. Yani kurtaj olmadan. Ikinci veveğimi aralik 2015 de 4300 olmasi nedeniyle sezeryan onerildi ve dunyaya geldi sukur ki. Şimdi ssvd istiyorum ama yasim nedeniyle korkum var. Ne önerirsiniz? Tabi ki,muayine etmeden bisey soylemek olmaz ama bu yasta risk olasiligi ne kadar?

 4. melek gül

  merhaba 2017 nisan ayında açılma olmaması ve çatının dar olması sebebbiyle zorunlu sezeryan oldum normal dpgum için bekledim 3 suni şancı aldım fakat olmadı şimdi tekrar hamileyim 6 haftalik normal dpgum yapma durumum nedir

 5. Anonim

  Merhaba banu hanim ben 2016 mart 16 da oglumun boynuna kordon dolanmasi nedeniyle 38 haftamdayken zorunlu sezaryan oldum ve simdi tekrar cocuk sahbi olmak istiyorum gecen zaman norml yapmam icin yeterlimidir ?

 6. Esra

  Merhaba ben de ocagın 2014 de ogluma seseryan doğum yaptum.. 8cm acılmam olmasına ragmen bebgim sanırım doğum kanalına girmedigi iicn olmadı. Şimdi 28+2 haftalık hamileyim ve ssvd adayım. Benim sorum karnınmızda kac kac deri var ve sezeryanda sanırım her biri dikiliyor. Normal doğumda ic tataftaki derilerde yrtılma olursa nasıl anlaşılır?? Tesekürler

 7. Gozde

  Mrb band Hanim Ben 29 yasindayim ingilterede yasiyorum. Ilk bebegimi 2014 de sezeryanla yaptim. Normal dogum olmadi yaklasik 24 25 saat surdu bebegim 4.375 kiloydu kanala girdi cok ugrastik ama cikmadi. Dogdugunda kafasi yasliydi normal dogmus gibi. Simdi 34 haftalik hamileyim ssvd dusunuyorum, doktorum 28 haftalikken sezeryan Olsun Bebek gene buyuk dedi simdide normal intersen dene diyor. Riskleri beni cok korkutuyor. Olum riski yada rahim kaybetme olasiligi var dendi. Ne yapmaliyim Lutfen yardimci olun

 8. Hanelifes

  Merhabalar doktor hanım bende ssvd yapmak istiyorum.. ilk bebeğim ile ikinci bebeğim arası yaklaşık 2 yaş 3 ya da 4 ay olacak… ilk doğumu 4 ekim 2015 te yaptım şimdi ise 21 haftalık hamileyim… ilk doğumum doktor çatımın dar olduğunu söylemesi nedeniyle sezaryen oldu ki çatı muayenesinde bir hayli gergindim takdir edersiniz kendimi çok sıktım ve bu nedenle fazla acı hissettiğimi düşünüyorum… ssvd şansım nedir acaba… size muayene olabilir miyim? ve de antalya veya manavgatta bildiğiniz ssvd yapan ya da bu konuda görüşebileceğim bir doktor var mıdır acaba? Teşekkürler

 9. Aysegul

  Mrb banu hanim benim ilk dogumum normal dogum oldu 2008 de sonra 2012 de tekrar dogum yaptim bebek 4500 kilo idi mecbur sezeryan dogum yaptim simdi yine hamileyim 24 haftalik ve normal.dogum yapmak istiyorum yapabilirim demi

 10. Nermin

  Vanda oturanlar ben size bi doktor önereceğim

 11. Ayşegül

  2014 subat ayında sezaryenle ilk oğlumu dünyaya getirdim(kendi isteğim değildi,1ay erken doğurmak zorunda kaldim).2015 Eylül’de ise SSVD ile ikinci oglumu dogurdum.arada sadece 19 ay var,eger gerçekten tibbi bir zorunluluk yoksa herkese tavsiye ederim

 12. ....

  Merhaba bende 2 sezeryanin ardından 2 cocuk sahibiyim.ilk cocugum 2.bucuk kilonun altinda olmasina ve dogumuma yaklasik 3 hafta olmasina rağmen doktorumun korkutmalari sonucu sezeryan a girdim.hic bi problem yasamadim ama normal dogum cok istiyordum. 8 yil gecmesine ragmen hala keske diyorum.ayni gun 3 ayri hastanede 3 doktora gittim hepsi senin gunune var cocuk gayet uygun bekle demesine ragmen kaynatamin ve kayinvalidemin baskilarindan dolayi sezeryan yaptim.ben sunu anladim bi doktorla kalmamak lazim.simdi oglum 8 kizim 6 yasinda…hayirlisi

 13. Anonim

  Merhaba banu hanım 22 yaşında bi anneyim ilk çocuğumu 22 ay önce sezeryanla kucağıma aldım ikincisine 28 haftalık hamileyim normal doğum yapmak istiyorum ama çok korkutuyorlar riskleri mutlaka var ama anlatıkları kadar değil sebebsiz yere sezeryan oldum vanda oturuyorum adanada doğum yaptım çok doktor değiştirdim ilğilenen birini bulmak için ama istediğim gibi olmadı doğumuma bir hafta kala doktorum izne çıktı başka bir doktor yanına doğuma gittim nişanım gelmişti biraz sancımda vardı saat ikindi vakti beşti mesai bitmişti normal yapmak istediğimi söyledim ama beklemiyeceğini söyledi birazda abartıp eşimi korkutu o yüzden sezaryan oldum ikincisini normal istiyorum lütfen yardımcı olun sizden haber bekliyorum sevgilerimle

 14. Anonim

  Slm

 15. dilara

  Hocama nasıl ulasabilirim vanda yasiyorum ve normal dogum yapmak istiyorum ilk iki bebeğim sezeryanla dogdular ve 3. Bebeğim

 16. Aşina

  Merhaba! Sezaryen ile 8 sene önce güzel bir evlat sahibi oldum. Sezaryen tıbbi bir nedenle değil benim korkularım üzerine gerçekleşmişti. 2015 senesinde 18 haftalık missed abortion deneyimim oldu ne yazık ki. Verilen ilaçla rahim kasılmalarım başlatıldı ve erken dönemde olduğu icin kısa bir zamanda kalbi duran bebeğimi normal yolla doğurdum. Çok şükürler olsun ki şu anda gebeyim. Yaşadığım kötü deneyime rağmen bu sefer normal doğum yapabileceğime inanıyorum. Henüz bunun kararını vermek icin belki çok erken ama sanırım biraz motivasyona ihtiyacım olacak. Nelere dikkat etmemi önerirsiniz? Sevgilerimle!

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.