Skip to main content
Şeker Portakalı

Related Posts

19 Mayıs

MİLLETLERİN KARAKTERİ IRKLARIDIR... Ben TÜRK'üm... Soy ağacım, kaç jenerasyon nerelere dayanıyor bilemiyorum ama ne fark...

Çok Özledim…

Bayram Mesajı…

Ameliyathaneden iyi sabahlar... Bir kaç saat sonra gelecek nöbet ekibine sevimli, şeker tadında bir bayram...

11 Comments

 1. Dr. Canan

  “Kimseden hiçbir şey beklemiyorum, böylece hayal kırıklığına uğramamış oluyorum… “

 2. Selin

  Gözlerimden yaşlar akarak okuduğum kitap. Zeze’nin hissettikleri, içimin acısı ve haykırışlar.
  Kimi zaman tebessüm etmemi de sağlayan Zeze, içimizden biri, diri ve hep varlar/var da olacaklar.
  Herkesin bir şeker portakalı fidanı yoktu belki. Ama sığındığı, konuştuğu hep birileri vardı. Kimin/neyin olduğu önemli değildi, önemli olan çocuklukta yaşadığın travmaların tamamen geçmeyecek olması idi. Kırılan kalpti, tamir edilemeyecek idi.
  Saygıyla.

 3. Selin

  Gözlerimden yaşlar akarak ağladığım kitap. Zeze’nin hissettikleri, içimin acısı ve haykırışlar.
  Kimi zaman tebessüm etmemi de sağlayan Zeze, içimizden biri, diri ve hep varlar/var da olacaklar.
  Herkesin bir şeker portakalı fidanı yoktu belki. Ama sığındığı, konuştuğu hep birileri vardı. Kimin/neyin olduğu önemli değildi, önemli olan çocuklukta yaşadığın travmaların tamamen geçmeyecek olması idi. Kırılan kalpti, tamir edilemeyecek idi.
  Saygıyla.

 4. Hayat

  Şeker Portakalı diyince aklıma ilk gelen şey Portuga’nın öleceği sayfalarda yorganı üzerime çekip hıçkıra hıçkıra ağladığım gece… Şimdilerde biz insan insana dost olamıyoruz, paylaşamıyoruz içimizdeki güzellikleri. Ama zeze’nin şeker portakalı fidesi onun en sevdiği arkadaşı olmuştu. Konuşuyordu, seviyordu.
  Biz koskoca dünyaya sığamıyoruz da Zeze’nin yüreğine bir koca dünya sığmıştı.. Kendi güzel kozasını önce ördü sayfa sayfa sonra da çıktı kozasından. Sevdiğini yitirdi. Kaybetmenin anlamını öğrendi.
  Sonra büyüdü Güneşi Uyandıralım’da. İlk gençlik yıllarına geldi Delifişek’te. Beraber büyüdük beraber sevip kaybettik Zeze’yle.

  Ah nasıl unutamayacağım bir kitap.. Bunu seçtiğin için teşekkür ederim Banu Abla. Şeker Portakalını nerde duysam tebessüm ederim. Bir gün yüz yüze bahsetmek ümidiyle.

 5. GozdeGs

  Bu kitabın bendeki yeri çok ayrı ilk okuduğum da orta okul 13 ya da 14 yaşlarında yatılı okuyordum. Soğuk yurt etütünde sabahlamıştım kitabı bitirmek için okurken ağlamadım desem yalan olur. Ozamanlar kitab hakkında düşündüğüm ilk yargı Zeze’nin benden şanslı olduğu ……

 6. Hülya kucukoz

  Şeker portakalini bu yaz okudum banu hanım aglamaktan sayfalar islandi küçükken yasadiklarimiz geldi aklıma o yoksulluğun içinde çocuk kalabilmek hayaller kurabilmek yaramazliklar yapmak bende bir anneyim cocuklarima baktığımda kizacagimda zeze geliyor aklıma susuyorum büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitap ŞEKER PORTAKALI

 7. Merve Emengen

  Ben bu kitabı 15 yaşında okumuştum banu hanım
  Kitabı bir gecede bitirip sabaha kadar içim çıkana kadar ağlamıştım
  Kitap bir seri aslında 2.kitap Güneşi Uyandıralım
  3. Kitap da Delifişek
  Hatırlatmanız çok hoş oldu
  Sevgi ve selamlar

 8. Anonim

  Zeze anlatıyor: “Sokağımızda her şeyin bir çağı vardı.Bilyelerin çağı.Topaç çağı.Sinema yıldızlarının resimlerini toplama çağı.Uçurtma çağı,çağların en güzeliydi.Gökyüzünün her köşesi renk renk uçurtmalarla kaplı olurdu,her biçimde güzel uçurtmalarla.” Peki şimdi ne çağındayız? Yakın çağ denilen; sosyalliğin sadece ‘akıllı’ teknolojik cihazlarımızdaki platformlarla sınırlandığı, sokakta oyun oynayan çocukların neredeyse yok sayısında olduğu, bırakın birbirini kimsenin kafasını kaldırıp kendi varlığını bile durup düşünmediği modern çağda… Duygularımızı yitiriyoruz, hep kırıp hemen kırılıyoruz. Çocukça masumiyetimizi, umudumuzu, hayal gücümüzü, rüyalarımızı değiş tokuş ediyoruz sanal dünyalara… Hepimizin kalbi herkesi sevebilecek kadar büyükken sevmemek için direttiğimiz zamanlar artıyor. Oysa eskisinden daha çok sevmemiz gerekmez mi, dünyada insan nüfusu hızla artarken?

 9. Meltem

  Hüzün ve gülümseme. Zeze ile orta okulda tanıştım kitap okuma alışkanlığını geç edindiğim zamanlarda ve çok sevdim . Duygusal donuslerini portakal amacıyla kurduğu hayalleri ve Portekizli ile dostluğunu. İki kitabım var canım sıkıldıkça okuduğum biri bana okuma alışkanlığı kazandıran Harry Potter serisi diğeri de Şeker Portakalı

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.