Skip to main content
Ruh Sağlığı :)

Ruh Sağlığı :)

Burası, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesi… Heykeltıraş Auguste Rodin’in “Düşünen Adam” eserinin bir dökümü var bu bahçede. İnsanın aklına bu heykelin, neden bir akıl hastanesinin bahçesinde tercih edilmiş olabileceği geliyor ister istemez. Ya da “Cehennem Kapısındaki Dante”‘nin, “Düşünen Adam” ının nasıl olup da ülkemizde, Yeşilçam filmlerinden kitaplarımıza kadar hep “akıl hastalığı” yla özdeşleştirildiği… Biraz araştırdım… Benim aklıma gelen bu soru, gazeteciler tarafından, hastane başhekimi Fahri Celal Göktulga’ya sorulmuş… Bu heykelin bir akıl hastanesinin bahçesinde bulunmasının neyi ifade ettiği sorulmuş. Göktulga yarı şaka yarı ciddi gülümseyerek “Hastane dışındakilerinin durumu içeridekilerden daha kötü,bu heykel onların durumu ne olacak diye düşünüyor” şeklinde yanıt vermiş.

Benim için bu heykelin çok daha başka çok önemli bir anlamı var. O da hikayesi… Düşünen Adamın asıl yaratıcısı olan Auguste Rodin’in yaşamı boyunca kadınlarla ilişkileri hep inişli çıkışlı olmuş. 1883 yılında tanıştığı kendisi de heykeltıraş olan Camille Claudel ile birliktelikleri yıllarca sürmüş, bu süre Rodin’in altın yılları olurken Claudel için oldukça çetrefilli bir dönem yaşanmış. Öyle ki, bu ilişkinin sonunda ruh sağlığı bozulan kadın, kendi eskizlerini ve heykellerini paramparça ederken, Rodin’i fikirlerini çalmak ve O’nu öldürme planları yapmakla suçlamış. En nihayetinde akıl hastanesine yatırılan Claudel ömrünün geri kalan 30 yılını burada geçirmiş.

Bir kadına yaşattığı aşk hezeyanları neticesinde O’nu akıl hastanesine mahkum eden bir heykeltıraşın eserinin bugün aynı şekilde bir akıl hastanesinin bahçesinde bulunması, oldukça ironik, ne dersiniz?

Ps. Buradan çıkarılacak ders; Aman hanımlar dikkat! ruh sağlığınızla oynatmayınız 🙂

Related Posts

Instagram Kitap Kulübü’müze Hoş Geldiniz…

Hikaye …

Gençlik de geçer, güzellik de... Sonunda, iyiyse eğer, hikaye kalır... Ben hep hikaye biriktirdim, ne...

Öylesine İşte…

Gülümse, hadi gülümse... Bulutlar gitsin... Kadınlar gülsün, adamlar gülsün, çocuklar gülsün... Hep huzur olsun... Hep...

One Comment

  1. Mutlu Anne Mutlu Bebek

    Banu Hanım bilmiyorum belkide bu msjımı okuyamayacaksınız ama olsun sizi çok sevdim sizin bilgileriniz sayesinde bilinçli bir anne oluyorum çok güzel paylaştıklarınız çok bilgilendirici emeklerinize ellerinize yüreğinize sağlık sağlıcakla ve hep mutlu kalın Allah’a emanet olun saygılar..

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.