Skip to main content
Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’ye Sorun

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’ye Sorun

Hangi sıklıkla cinsel ilişkiye girersem, gebe kalma ihtimalim artar?

Gebe kalma olasığınızı arttıran bilimsel olarak kanıtlanmış, tek ve en önemli faktör, uygun zamanda yani yumurtlama zamanınızı hesaplayarak, ilişkiye girmektir.

Yumurtlama döneminiz yani gebe kalma olasılığınız en yüksek olduğu dönem bir ay içerisinde, ortalama 4-5 günlük süredir. Bu dönemi hesapladıktan sonra bazı uzmanlar bu dönemde gün aşırı ilişkiye girmeyi, bazıları da her gün ya da 3 gün arayla girmeyi önerebilir. Önemli olan en azından bir cinsel ilişkiyi bu 4-5 günlük döneme denk getirebilmektir.

Yine yanlış bir uygulama, stres faktörünü hiç hesaba katmamaktır. Doğal yaşanması ve bir arzu sonrası gerçekleşmesi gereken cinsel ilişkinin, bu tarihler baz alınarak, zorlamayla olması keyif kaçırıcı olduğu gibi; bu, gün hatta saat zamanlamasının, çiftin psikolijisini bozarak, stress faktörünü arttırarak, gebe kalabilirliği tam tersi azalttığı yönünde görüşler de vardır.

Bu nedenle, yumurtlama gününüzü hesapladığınız tarihte, haftada ortalama 2 cinsel ikişki, stresi ortadan kaldıracak ve en az bir cinsel ilişkinin bu yumurtlama döneme denk gelmesini sağlamaya yeterli olacaktır.

One Comment

  1. cemrenur

    Banu hanim buna yardımcı olur musunuz rica etsem gebe kalmak istiyorum ama olmuyor nedeni de dusensz adettim yumurtalıkların da çok şükür bism yok değerlerinde iyi ama adet duzenszligim yüzünden olmuyor nasıl gebe kala bilirim

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.