Skip to main content
Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’ye Sorun

Op. Dr. Banu ÇİFTÇİ’ye Sorun

Hamile kalmam ne kadar sürer?

Genel olarak, her kadında gebe kalma süresi belirsizdir ve kimse size böyle bir tarih veremez. Çünkü bu tamamen şansa ve olasılığa bağlıdır. Sağlıklı bir çiftte herşeyin yolunda olduğu, yumurtlama zamanına denk getirilmiş bir cinsel ilişkide bile gebe kalma ve eve sağlıklı bir bebek götürebilme oranı %12-15 arasıdır. Yani insan, doğaya bakıldığında o kadar da üreyebilen bir ırk değildir.

İlk ay gebelik elde edebilen çiftlerin oranı, % 15 civarındayken bu olasılık artarak, 3. ayda, %50, 6. ayda %80 ve bir yılın sonunda %85 e çıkarak, 4. yılda %95 e ulaşır.  Bir yılın sonunda, 100 çiftten ortalama 15 inde gebelik oluşmaz ve bu çiftlerde doğurganlıkda bir sorun olup olmadığına bakmak için daha ileri tetkikler gerekir. Yani gebe kalmaya karar verdiğinizde, çocuk sahibi olmayı planladığınızda sabırlı olmanız gerekir. 35 aş altındaysanız 12 ay, 35 yaş üstündeyseniz de 6 ay denemeniz sonucu gebe kalamadıysanız, doktora başvurmanız gerekir.

12 ay korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilemediğinde muhakkak bir uzmana başvurmak gerekir. Bu süre, 35 yaş üstü veya eşlik eden adet düzensizliği, geçirilmiş enfeksiyon, ameliyat gibi sorunları olan kadınlarda 6 aydır. Diğer bir önemli nokta da bu sürelerin, düzenli olarak yılda bir jinekolojik kontrole giden kadınlarda geçerli olmasıdır. Özellikle ülkemizde, kadınlarda bu alışkanlık olmadığı için genelde sadece doğumlarda jinekoloğa başvurulur. Bu durumda, gebe kalmaya engel olabilecek sorunlar gözden kaçabilir ya da, gebelikte sorun yaratacak rahatsızlıklar anlaşılamadan gebe kalınırsa, yüksek riskli gebelik, anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilir. Dolayısıyla hemen farkedilip, tedavi edilebilecek bir rahatsızlığın varsa, boşuna 12 ay beklememiş olursunuz.

Bu nedenle ideal kadın sağlığı kontrolü, genç kızların evlenmeden en az bir defa jinekoloğa görünmesiyle başlar (ilişki henüz olmadığı için genç kızlarda sadece karından ultrasonla bakılır.) Sonrasında ise, çift evlendiğinde kontole gidilirse, hem gebeliğe engel bir sorun olup olmadığı hemen anlaşılabilir hem de çifte aile planlamasına yönelik danışmanlık verilebilir. Korunan bir çiftte de gebe kalmaya karar verildiğinde, gebelik öncesi muayene toplum sağlığı açısından çok önemlidir.

2 Comments

  1. Şule Zeynep

    Ölü yapılan doğumdan sonra nekadar süre içerisinde tekrar Gebe kalınabilir

  2. Şule Erdoğan

    Merhaba Doktor Hanım sizi 5 bucuk süren gebeliğim boyunca hep takip ettim gebeliğimi öğrendiğim günden 5 bucuk aya kadar hep kanamam oldu bu kanamalar 3 çeşit kanamam oldu bu kanamalarım lekelenme lekelenmeden fazla adetten az ve bacaklarımdan akan kan pıhtılarıyla gelen saatlerce süren çok yoğun 4 kez cok yogun kanamalarım geldi ve son kanamamla birlikte 5 bucuk aylıkkken normal doğum yaptım ve bebegim 3 gün yaşadı melek oldu kızım size sorum tekrar nezaman hamile kalabilirim daha doğrusu lohusalık dönemi bitiminde ilk adetten sonra hamile kalabilirmiyim ya da daha erken lohusalık bitiminde hamile kalma denemeleri yapabilirmiyim sürenin erken olmasında herhangi bir sıkıntı varmıdıır ben meleğimin acısını ancak meleğimşn kardeşiyle atlatabilirim lütfen bana yardımcı olun vereceğiniz cevaba okadar cok ihtiyacım var ki lütfen bana kayıtsız kalmayın şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.