Skip to main content
Öğrendim Ki…

Öğrendim Ki…

Öğrendim ki…
Ben bir cerrah olarak, ameliyatlarda sadece vücudun kendi iyileştirici gücünün önündeki fiziksel engeli kaldırıyorum. Bu bir kitle olabilir, kesi olabilir. Ama bir de iyileştirici gücün önündeki “zihinsel engel” var. Bu da yanlış kalıplar ve bilinçaltı şartlanmalardır. İyileştirici güç zaten içimizde ve her daim iş başındadır ve mükemmel çalışır. Modern tıbbın bile hala çözemediği bir çok inanılmaz nokta vardır. Cerrah bunun önündeki fiziksel engeli, ruhbilimci de bunun önündeki zihinsel engeli kaldırır ki iyileştirici güç kendi işini yapabilsin. Mesela cerrahide kanama durdurmak için kanayan damarları bağlarız ya da teknik yöntemlerle bir nevi dağlarız (buna elektro koter deriz) Gerisini zaten mükemmel şekilde işleyen pıhtılaşma sistemine bırakırız.
Hastalıkların tedavisindeki kilit nokta da bence bu. Batı ve doğu tıbbı ayrımını yapan da bu. Batı tıbbı sadece işin fiziksel engel kısmına odaklanmışken, doğu tıbbı zihinsel engel kısmına odaklanır ve diğer taraf görmezden gelinir her iki tarafca da. Doğu tıbbı, şifada “iyileşeceğine inanma” nın gücünü kullanır. Bu da bahsettiğim zihinsel şartlanmalar ve biliçaltı yanlış kalıpların saptanıp, değiştirilmesidir. En iyisi ikisini birlikte kullanabilmek kanımca. Çünkü kişinin neye inandığını da hesaba katmak lazım. İyileşeceğine inanmayan birini bazen en kanıta dayalı tıp yöntemleriyle bile iyileştiremeyeceğiniz gibi, iyileşeceğine inanan birinde de basit bir totem ya da ritüel bile fayda sağlayacaktır. İyileşme olasığını artıracak en önemli parametrelerdendir hastanın yönteme,sürece ya da tekniğe yürekten inanması. Eğer inanarak gittiyse bir üfürükçü de bunu başarabilir.Burada başaran üfürkçü değil aslında kişi kendisidir.Daha da ilginci ne kişi kendisi ne de üfürükçü bunun farkındadır. 

İyileştirici gücün önündeki engel fizikselse bunu doktor,zihinselse kişi kendisi ya da başka biri tanıyıp,kaldıracak ki işini mükemmel bir şekilde yapabilsin.Doktora düşen görev de kanımca fiziksel engeli kaldırdıktan sonra eşlik eden başka bir zihinsel engel var mı?yı da görmezdan gelmeyip,değerlendirip,doğru yönlendirmeyi yapabilmek.(“Sizi bir de asabiye görsün” şeklinde değil ama )
P.s. Sadece bir özeleştiridir
Yani çekirgelerim hasta hem size hem kendine inanacak ki tedaviniz başarılı olsun…

Related Posts

Artık Bitse !

Mahsun Kırmızıgül'ün bir filminde geçiyordu; Başkale-Van arası kimlik kontrollerini anımsatmıştı bana... "Biz kasabadan şehre geçerken...

Hırs Üzerine…

HIRS ÜZERİNE... O kadar çok hırslı insan görüyorum, hırslarına şahit oluyorum ki kendi kavramlarımı sorgulamaya...

Tailored Wıth Love…

"Tailored with love" yazıyor bu erkek ceketinin içindeki kalpte..."Aşkla, kişiye özel dikilmiştir"anlamıma geliyor...Hanımlar ve genç...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.