Skip to main content
Myomum varken gebe kaldım. Gebelikte sorun olur mu? Normal doğum yapabilir miyim?

Myomum varken gebe kaldım. Gebelikte sorun olur mu? Normal doğum yapabilir miyim?

Üreme çağındaki kadınlarda en sık karşılaştığımız kadın hastalığı; rahmin iyi huylu tümörleri olan myomlardır. Öyle ki her 4 kadından 1 inde, ultrason yapılırsa myom tespit edilebilir. Dolayısıyla her 4 gebeden birinde de gebelik öncesi myom olduğundan, myomlar gebelikte de sık karşımıza çıkar. 

Hiç olmayan birinde gebelikte myom oluşması beklenmezken, myomlar gebelikte büyüyebilir ya da aynı boyutta kalabilir. Myomların genelde gebelikte büyüme gösterip menapoz sonrası da küçülmesi, östrojen bağımlı olduklarını düşündürür. Myomlar tek veya çok sayıda olabilir ve tedavisi ya da takibine, myomların yerleşimi, büyüklüğü, şikayete sebep olup olmadığı ve kadının doğurganlık durumuna göre karar veririz. 

Myomlar, bazen hiçbir belirti vermezken bazen de adet kanamalarının aşırı olması, buna bağlı demir eksikliği anemisi ve kasık ağrısına sebep olabilirler. Tam ilişki açıklanamamış olsa da myomların gebe kalmada güçlüğe yol açabildiği de düşünülmektedir. Yine yerleşimine göre, düşük, erken doğum ya da sezaryen gerekliliğine yol açabilir. 

Tedavisinde ilaç veya diğer bazı yöntemler denenmişse de kesin bir başarı sağlanamamıştır. Bu nedenle myomlarda cerrahi tedavi yapılır yani myomlar ameliyatla çıkarılır. Myomun yerleşimi ve büyüklüğüne göre açık ya da kapalı ameliyat seçenekleri vardır. 

Gebelikte ise myomların en büyük sıkıntısı, gebelik sırasında dejenerasyona (iç kısımlarında yumuşama ve doku bozulması) uğramalarıdır. Bu da şiddetli karın ağrısı sebebidir. Ve gebelik nedeniyle ağrı kesiciler dışında bir çaremiz yoktur. Bu nedenle özellikle büyük ve ameliyat gerektiren myomların gebe kalınmadan çıkarılmasını tavsiye ederiz. 

Yine gebelikte bir diğer sorun da rahim ağzına yakın yerleşimli olanların doğum kanalında engel oluşturup, normal doğuma izin vermemeleri ve sezaryen gerektirmeleridir. Bunun dışında myom doğum kanalına yakın yerleşmemişse normal doğum yapmanızda bir sakınca yoktur.

Tüm bu nedenlerle gebelik öncesi bir muayene daha önceden bilinmeyen bir myomun tespitine veya bilinen bir myomun tekrar değerlendirilip gebelikte sorun çıkarabilme ihtimaline göre gerekirse çıkarılması sonrasında gebeliğe izin verilmesini sağladığından, büyük önem taşır. 

Bir diğer konu da diğer tüm rahim kas tabakasında cerrahi işlem yapılmış durumlarda olduğu gibi, rahim kası özellikle tüm kat kesilerek myom çıkarılmak zorunda kalınmışsa sonrasında normal doğum, kasılmalar sırasında rahimde yırtılma riski oluşturabileceği için sezaryen gerekebileceğidir. Doktorunuz bu durumda myomunuzun çıkarılması ameliyatının notunu görmek isteyebilir.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...