Skip to main content
Kalp hastaları gebe kalabilir mi, doğum yapabilir mi?

Kalp hastaları gebe kalabilir mi, doğum yapabilir mi?

Gebelikte en dikkatli olduğumuz ve her an her şeyle karşılaşabileceğimiz anneye bağlı hastalık, kalp hastalıklarıdır. Çünkü kalp hastalıkları, gebelikte ve doğumda çok ciddi seyredebilir. O nedenle gebelik öncesi muayene bilinmeyen bir kalp hastalığının da tespit edilmesini ve önlem alınarak gebeliğin daha risksiz geçirilmesini sağlayacaktır.

Gebeliğin artık daha ileri yaşlara ertelenmesi, gebelikte kalp damar hastalıklarını da daha fazla görülür hale getirdi. Örneğin; gebelikte geçmeyen, sol kola ve sol çeneye yayılan baskı tarzındaki göğüs ağrısı koroner bir kalp hastalığının belirtisi olabileceğinden hafife alınmamalıdır. 

Gebelerde en sık görüleni kalp hastalıkları; romatizmal kalp hastalıkları, bunlar içerisinde de mitral kapak darlığıdır. Bir kısmı önceden bilinse de çoğunluğu gebelikte nefes darlığı gibi şikayetlerle tesadüfen saptanır. Bir kısmı da biliniyordur ama şikayeti olmadığı için üzerinde durulmamıştır. Bu anne adaylarının gebelik öncesi görülüp değerlendirilmesi çok önemlidir. Orta ya da ileri derecede bir darlık varsa şikayeti olmasa dahi gebe kalmadan önce anjiyo ile girişim yapılması gerekebilir. Çünkü gebelikte kalp yetmezliği gelişebilir. 

Gebelikte karşılaşırsak da önce yatak istirahati ve istirahat verilir, şikayetleri geçmiyorsa ve ekokardiyografi bulgularında akciğer basıncı yüksekse, gebelik esnasında anjiyo yapılıp, balon katater uygulanabilir. Bunun için tercih edilen gebelik haftası, 20. hafta sonrasıdır. 

Önceden bilinen yapısal bir kalp hastalığı olan kadınlar; gebe kalabilir mi, gebe kalmasına izin verilebilir mi, gebe kalırsa hangi sorunlarla karşılaşabilir, gebelikte takibi nasıl yapılacak gibi soruların cevabı için gebe kalmadan takip eden kalp doktoruna danışmalıdırlar. 

Dünya Sağlık Örgütü, kalp hastalıklarını, gebelikte oluşturabilecekleri risk derecesine göre 4 gruba ayırır. 

Grup 1: Küçükken ameliyat olunmuş veya ameliyatsız düzelmiş ve sonrasında takiplerde sorun yaratmamış, küçük kalp delikleri, küçük kapak çökmeleri, nadiren olan basit ritim bozuklukları gibi kalp hastalıkları

Grup 2: Gebelikte iyi takip edilmesi gereken ama ciddi sorunlarla karşılaşma beklenmeyen kalp hastalıkları 

Grup 3: Hem anne hem bebeğin sağlığının tehlikede olduğu ama gebe kalınırsa sonlandırma düşünülmeyip iyi merkezlerde çok yakın takip edilmesi gereken kalp hastalıkları, 

Grup 4: Kesinlike gebe kalınmasına izin verilmeyen, gebe kalınırsa da hem annenin hem bebeğin ölümcül olabilecek sorunlarla karşılaşacağı için gebeliğin sonlandırılması önerilen kalp hastalıkları. Bu grupta; ileri derece kalp kapak darlıkları, aort anevrizması, yüksek akciğer basıncıyla seyreden kalp hastalıkları, aort darlıkları, önceki gebeliğinde kalp yetmezliği gelişmiş olması veya az derecede olsa da kalp yetmezliği olanlar sayılabilir. 

Gebelikte kalp hastalığı olanlar, yüksek riskli gebelik grubunda değerlendirilir ve tam teşekküllü, kardiyolog, kadın hastalıkları ve doğum doktoru, kalp-damar cerrahı ve anestezistin bulunduğu merkezlerde takip edilip, doğumu gerçekleştirilmelidir. Doğum sonrası ilk 24 saatte de bu hastalarda ani kalp yüklenmesi olabileceği için dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Gebelikte kalp hastalıklarında bilinenin aksine genelde, başka bir tıbbi neden yoksa, normal doğumu öneririz.  Nadiren, aort yırtığı, aort anevrizması, ciddi kapak darlıkları, kalp yetmezliği, yapay kapak olan ve akciğer basıncının yüksek olduğu ciddi durumlarda özellikle ıkınmaya bağlı basınç artışı istemediğimiz için sezaryen öneririz. 

Vajinal doğumda da sinir sistemi uyarılması ve stresi azaltarak ağrıyı azaltacağı için eğer gebe kan sulandırıcı almıyorsa epidural anestezinin katkısı olacaktır. Ancak bazı aort darlığı gibi durumlarda ise epidural anestezinin yapacağı tansiyon düşmesi istenmediğinden, epidural anestezi tercih edilmez. Yine ıkınma istemediğimiz için uzamış 2. evrelerde vakum ya da forceps uygulanabilir. Sonuç olarak kalp hastalığı olan bir gebede doğum ve anestezi şekli; kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, kardiyolog ve anestezi uzmanının beraber vermesi gereken, hastaya göre değişebilecek bir karardır. 

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...