Skip to main content
HSV (uçuk) ve gebelik, normal doğum yapabilir miyim?

HSV (uçuk) ve gebelik, normal doğum yapabilir miyim?

Herpes enfeksiyonuna (uçuk) Herpes Simplex Virüsü neden olur (HSV). Virüsün 2 tipinden, HSV Tip 1, büyük oranda ağız çevresinde enfeksiyon yaparken (dudak uçuğu); HSV Tip 2 genital bölgede enfeksiyona (genital uçuk) neden olur. Genital uçuk da tıpkı dudak uçuğu gibi ağrılı, kızarık, kabarık, su kesecikleriyle seyreder ve kuruyup kabuklanarak iyileşir. Lenf nodlarında büyüme yapabileceği için kasık bölgenizde şişlikler oluşabilir. HSV, temas ya da cinsel yolla bulaşır. Toplumda çok sıktır, ortalama her 5 kadından biri taşıyordur ve genelde bulgu vermeden sessiz bir şekilde ataklar halinde seyreder. Tekrarlayan enfeksiyonları genelde daha hafif geçirilirken ilk bulaşmada daha şiddetli bir tablo gelişebilir. O nedenle gebelikte HSV enfeksiyonunda virüsle ilk defa mı karşılaşıldığı, tekrarlayan bir atak mı olduğu önemlidir. 

HSV, ilk bulaşmasından sonra omurganızın yanında seyreden sinir köklerinizde yerleşir ve vücudunuzun bağışılık sistem zayıfladığı durumlarda tekrar enfeksiyon yapabilir. Tedavisi ya da vücuttan atılması söz konusu değildir.  

Gebelikte HSV nin bebeğe plasenta yoluyla geçiş olasılığı çok düşük olduğundan, düşüğe ya da doğumsal kusura sebep olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bebeğe geçiş, vajinal doğum esnasında, genital kanaldan geçişi sırasında, virüsün bebeğe bulaşması şeklinde olur. Bu nedenle doğum şekline karar verirken değerlendirilmesi gerekir. 

Gebelikte geçirilen HSV enfeksiyonunda ilk defa gebelikte mi geçirildiği yoksa daha önce olan enfeksiyonun gebelikte de mi tekrarladığı önem kazanır. Yine her iki durumda gebeliğin son 3 ayında oluşması bebeğe geçme riskini artıracağı için ilk defa olup olmadığına bakılmaksızın, sezaryen gerektirebilir. Bu durumda doktorunuz o anda aktif lezyonunuzun olup olmamasına göre sezaryen karar verecektir. Vajinal doğum da olsa bebeğe bulaşma olasılığı aslında çok düşüktür ama bulaşırsa bebekte çok ciddi ölümcül olabilecek sonuçlara neden olabileceğinden dikkatli olunması gerekir.  

Bebeğe bulaşması doğum esnasında ya da nadir olmakla beraber, (%10) yenidoğan bebekle temasla da oluşabilir. Yenidoğan bebekte herpes enfeksiyonu bebek için çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden, bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında bu virüsle temas etmemesini sağlamanın yanında, doğum sonrası da annenin alacağı el yıkama, bebeğin uçuğu ya da en ufak şüphesi olan yabancılar tarafından öpülmemesi ve el yıkamadan dokundurulmaması gibi önlemlerle bulaşma olasılığı azaltılmalıdır. HSV enfeksiyonu olan annenin memede lezyon yoksa, emzirmesinde hiçbir sakınca yoktur. 

Gebelikte dudak uçuğu (HSV Tip 1) durumunda, bebeğe zararlı olabileceği için uçuk ilaçlarını kullanamıyoruz.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016