Skip to main content
HPV (genital siğil) ve gebelik, normal doğum yapabilir miyim?

HPV (genital siğil) ve gebelik, normal doğum yapabilir miyim?

HPV (Human Papilloma Virüs) 100 ün üzerinde tipi olan ve tüm vücutta siğillere nadiren de bulgu vermeksizin tedavi edilmezse, uzun dönemde rahim ağzı kanserine yol açabilen virüs ailesidir. Cinsel yolla bulaşır ve toplumda çok sık görülür. Bu nedenle prezervatifle korunma kesin olmasa da bulaşmayı büyük oranda önler. Virüs bulaştığı kişilerin çoğunda herhangi bir bulgu vermeksizin sessiz seyreder ve çok büyük olasılıkla da bir kaç yıl içinde bağışıklık sistemi tarafından ya kontrol altına alınır ya da yok edilir. Bazense yok edilemez ve genital siğil denilen lezyonlara ya da rahim ağzı hücrelerinde kanser öncesi değişimlere yol açabilir. Bulaşma anında yıllar sonra bulgu verebileceğinden, ne zaman bulaştığına dair bilgi elde edilemez. Tanısı lezyonun görünümüyle ya da Pap smear testinde hücre dönüşümü varsa, şüphelenip araştırılarak DNA testleriyle konur. 

Genital siğiller ağrısız, genital bölge, anüs, kasıklarda görülen karnabahar benzeri, tek ya da çok sayıda lezyonlardır. Dondurma, yakma, ilaç gibi çok sayıda tedavi yöntemine doktorla beraber, durumunuza göre karar verilir. Tüm bu tedaviler ilaçlar hariç gebelikte de yapılabilir ama gebelikte büyüme gösterdiklerinden, beklenirse de doğum sonrası küçüleceklerinden tedaviye gerek kalmayabilir. Genital siğile neden olan HPV türleri genelde rahim ağzı kanserine sebep olmaz. Bu diğer tiplerse sessiz seyredeceğinden, yakalayabilmek açısından, yıllık Pap smear testi çok önemlidir. 

Gebelikte HPV plasenta yoluyla bebeğe geçerek düşük ya da doğumsal kusura yol açmaz. Sadece çok nadiren vajinal doğum esnasında aktif yeni oluşmuş bir siğil varsa, bebeğe temas yoluyla bulaşarak, bebeğin ses tellerinde siğile yol açabilir. Bazı çalışmalarda ise aktif siğil yokken bile amniyon sıvısında HPV virüsü tespit edildiğinden, sezaryen doğumun bulaşmayı önlemeyeceği gösterilmiştir. Her durumda, genital siğiliniz varsa, doğum şeklinizin ne olacağı, sizin durumunuza özel, muayene sonucunuza göre doktorunuzla vereceğiniz ortak bir karardır. 

Gebelikte ilk defa fark edilen ya da takipte olan rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlarında izlemin nasıl olacağı yine size ve muayenenize özel verilecek bir karardır. Gebe kalınmadan önce jinekolojik muayene ve Pap smear testi yapılması bilinmeyen böyle bir durumu açığa çıkarabileceğinden çok önemlidir. Yine son bir yıl içinde yapılmadıysa ilk gebelik muayenenizde alınacak Pap smear testi de bu anlamda faydalı olacaktır. Doğum sonrası da 6. hafta muayenenizde doktorunuz Pap smear testinizi tekrarlayabilir. 

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016