Skip to main content
Hepatit B hastasıyım, bebeğime bulaşır mı?

Hepatit B hastasıyım, bebeğime bulaşır mı?

Hepatit B Virüsü, vücut sıvılarıyla temas sonrası bulaşan ve karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon sebebidir. Cinsel yolla, kan yoluyla, anneden bebeğe ya da vücut sıvısı bulunan diş fırçası, traş bıçağının kullanımıyla bulaşabilirken, sadece temasla bulaşmaz. 

Hepatit B virüsü ilk enfeksiyonu yaptığında çok büyük oranda hiç belirti vermez ve sessiz atlatılabilir. Sonrasında ise vücut direncine göre ya tamamen bağışıklık kazanılır ya da az bir olasılıkla (% 5-10) kronik hale gelir ve taşıyıcılık durumu oluşur. Hastalık ilerlemesi durumuda ciddi karaciğer hasarı ve siroza sebep olabilir. 

Hepatit B, kan testiyle anlaşılan bir enfeksiyondur. Kan testleriyle, bağışıklığınız, yakın zamanda geçirip geçirmediğiniz, taşıyıcılığınız ya da aşılı olup olmadığınız anlaşılabilir. Artık tüm yenidoğan bebeklere Hepatit B aşısı yapılmakla beraber aşılı olmayanlar için öncelikle risk grubunda olan sağlık personeli, aile bireylerinde taşıyıcı olan kişiler aşılanmaktadır. Aşı 3 doz halinde 6 aylık bir sürece yayılarak yapıldığında tam koruyuculuk sağlamaktadır. 

Gerek gebelik öncesi muayene gerek yapılmadıysa, ilk gebelik muayenesinde kan testlerinde bağışıklık durumu araştırılmalıdır. Çünkü eğer gebede hepatit B taşıyıcılığı varsa bunun bilinmesi ve doğumunu takiben hemen bebeğine Immunglobulin denilen bir ilaç uygulanması hayati önem taşır. Çünkü bebeğe doğum esnasında geçiş olasılığı yüksektir ve yenidoğan bebek çok ciddi risk altındadır. Şu anki aşı takviminde zaten her yenidoğan bebeğe Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Eğer anne Hepatit B taşıyıcıysa, doğumda ayrıca bebeğe Immunglobulin uygulanarak bebek korunur. Akut Hepatit B enfeksiyonu olan annenin bebeğe bulaştırma olasılığı %90 lardaykeni kronik, taşıyıcı olan gebede bulaşma oranı %10-20 dir.

Hepatit B taşıyıcısı olan gebe vajinal doğum yapabilir, sezaryen bulaşma olasılığını azaltmaz. Ayrıca gerekli tedavisi yapıldıysa bebeğini emzirebilir de.

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

CNN İnsanlık Hali