Skip to main content
Hayatın İntikamı

Hayatın İntikamı

Bu fotoğraf 10 yıl önce Karayipler’de çekildi. New york’a eğitime gitmiştim, param bitmişti ve daha 1 haftam vardı dönüşüme. Biletimi değiştirebilmek için cezayı ödemeye bile yetmiyordu yani kalan son 200 dolarım. Kaldığım otelinse geceliği $100 yani en fazla 2 gece daha kalabilirim. Çaresizlik içinde ne yapacağımı düşünürken, mailbox’ımda bir e-posta gördüm. “Travelocity, last minute, Cruise Caribbeans, for $199”

Hiç düşünmeden tıklayıp aldım ve 1000 kişilik gemide tek başıma 7 gün Doğu Karayiplerde 7 adayı dolaştım. Otel ve yemek de sınırsızdı ve fiyata dahildi gemide… Hem şimdi Karayipler’i gördüm diye hava bile atabiliyorum. ??

Aşağıda okuyacığınız yazı aklıma getirdi. Genç arkadaşlarım soruyorsunuz ya hani bana… Her şeyi zamanında yaşamak, ertelememek, cesur olmak lazım yoksa hayat öyle bir alır ki intikamını… Hayatın intikamı…

… “Ne zaman üniversitelere konuşma yapmaya gittiysem ya da ne zaman benden daha genç biri benim ondan daha fazla bir şey bildiğimi sanarak bana sorduysa “bu işin olurunu”, dedim ki: Üniversiteyi bitirince hemen çalışmaya başlama. Git, dolaş, ülkeler gez, aç kal, meteliğe kurşun at, ama ne yap et, koşturmaya başlamadan önce biraz amaçsız yürü. Maceraya çık, bedeli ne olursa olsun bunu yap. Çünkü… Çünkü hayat, onu erken anladığını sananlardan çok fena alır öcünü. Bir şeyi vaktinde yaşamadan geçersen, çok sonra, seni rezil etme pahasına, sana yaşatır o eksik bıraktığın bölümü. Âşık mı olmadın on altı yaşında? Gelir seni kırk beşinde bulur, en olmaz zamanda. Maceraya mı çıkmadın yirminde? Sürükleye sürükleye götürür seni otuz beşinde. Yırtık kot, yer bezinden hallice bir kazak giyip, nasıl göründüğüne aldırmadan geçiremedinse öğrencilik yıllarını mesela, elli yaşında, artık kalabalıkların gözleri seni hiç de öyle görmeyi beklemezken, sana giydirir o kot pantolonu. Hayatı sakın erkenden yaşama, sonradan çok fena komik eder adamı. Serserilik ederek geçirmeli insan serserilik edilecek yaşları. Zira atlayıp geçtiğin ne varsa dönüp dolaşıp bulur insanın yakasını. Kendini yaşatıncaya kadar yapışıp kalır.”

Ece Temelkuran

Related Posts

Yetinmeyin…

‘İnsan’ Olabilme

İnsan olarak doğmuyoruz. "İnsan" olabilme yolculuğu için bedenleniyoruz sadece... Ne diyor Mülk suresi 2. Ayet?...

Doğum: Bir Ekip İşi

Doğum ekibimizle Alya meleği karşıladık. Alya çok nazlandı ama sağlıkla geldi... Doğum, ekip işidir. Doktor...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.