Skip to main content
Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir

“La Vita E Bella” (Hayat Güzeldir) filmi savaştan, aşka kadar birçok temayı barındırsa da benim üzerinde durmak istediğim iki konu;Auschwitz kampı ve baba-oğul ilişkisi.
Schindler’s List de aynı kampta geçer.Adı bilinmeyen birçok Türk diplomat örneği de vardır Schindler’in bu arada. Haftaya da onu konuşalım.
Viktor E.Frankl da Auschwitz kampından 4 yıl sonra sağ çıkabilen bir nöropsikiyatri profesörü. Kitabın ilk bölümünde,kampta yaşadıklarını, ikinci bölümde de bunun üzerine kurduğu varoluşsal bir psikoterapi türü olan logoterapiyi anlatıyor.
Logoterapi, ‘Anlam terapisi’ demek ve eğer kaçınılmazsa, acının bile bir anlamı olduğunu savunuyor.
Bu Westworld ün son bölümünde, Dr. Ford’un Maeve’in kızının ölüm acısını unutması için hafızasını silmek istemesini hatırlattı bana.Maeve yalvarmış ve “Ondan bana kalan tek şey bu acı. N’olur onu alma” demişti.
“La Vita Bella”da da küçük oğlunun insanın kötülüğüne şahit olmaması amacıyla kurguladığı, hatta sonuna bir ödül bile koyduğu oyunu anlatıyor.Hem de ödül gerçek bir tank.
Onların geleceği için endişelenmek bir yana, dünyadaki zulmü, savaşları, şiddeti, kini, nefreti, acıyı anlatırken bile ne kadar zorlanıyoruz değil mi çocuklara. Kısacası büyüklerin dünyasını anlatma çabasındaki çaresizliğimiz kastettiğim. Filmde bir babanın çocuğuna bunu anlatabilmek ve çocukluk travması yaşatmamak adına neler başarabildiğini o kadar yüreğimize basa basa anlatmış ki Roberto Benigni…
Schopenhauer’un İrade gücüne yer vermeleri de çok güzel bir ironi olmuş bence. Çünkü tüm filozoflar arasında,”Hayat acılarla dolu ve hiç doğmamış olmak daha iyi olurdu” diyebilecek kadar kötümser başka biri daha var mıdır bilmiyorum. Onun da “Hayatın Anlamı” nı okumuştum. Ve hem kitap filmle hem de kasvetli, zor ve kibirli bir adam olan Arthur Schopenhauer da Guido ile olabilecek en büyük tezatı oluşturmuş. Çünkü Schopenhauer’un felsefesinin tam zıttı filmde anlatılan hikaye…

Related Posts

Nokta(lama) .!?

Kanevsky'nin çok sevdiğim aşağıdaki sözleri geldi aklıma... Ne de güzel anlatır, olayın basit anlamıyla, noktalama...

Martı

"En yüksekte uçan martı, uzağı en iyi görendir", der martı Jonathan Livingstone ve ekler; "Ama...

Reçete

Bugüne meleğimin bize yazdığı reçeteyle başlayalım; Tanı: Karamsarlık, tahammülsüzlük, yalnızlık, bitmeyen davalar Tarih: 3 günlük...

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.