Skip to main content
Hangi pozisyonda, nasıl yatmalıyım?

Hangi pozisyonda, nasıl yatmalıyım?

Gebelikte yatış pozisyonu, sadece konforunuz değil, tıbbi olarak da çok önemlidir.

Gebeliğin başında yatış pozisyonunuz çok önemli değildir. Ortalama 25-30. haftaya kadar, istediğiniz pozisyonda yatabilirsiniz. 

Anne adayların çekincesi özellikle alışık oldukları yüz üstü pozisyonda, bebeğin sıkışıp zarar göreceği düşüncesidir. Yüz üstü pozisyon, bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde bebeğe zarar vermez ve korkulmamalıdır. 6. ayda sonra ise büyüyen karnınız sebebiyle durum değişir ve yüz üstü pozisyonda siz de rahat edemezsiniz.

Sırt üstü yatmanız da bebek için sakıncalıdır. Çünkü gebelik ilerledikçe, büyüyen rahim, annenin omurgası boyunca seyreden ana damarlarına bası yapar. Özellikle son aylarda, bebekle beraber 6 kg a varan ağırlık, annenin kalbe kanı geri getiren damarlarına bası yapınca, kalbe dönen kan azalır ve annede tansiyon düşmesine sebep olur. Buna “supin hipotansif sendromu” denir. Bunun bir diğer kötü sonucu da rahme giden kan azalacağından, bebeğe giden kanın da azalmasıdır. Bu nedenle tam sırt üstü yatıştan kaçınmak gerekir. 

Tam sol ya da sağ yanınıza yatmanız gerekmezken, karnınızı biraz da olsa yana çevirerek yatmanız, bu basıyı azaltır. Çünkü devamlı aynı pozisyonda yatmanız mümkün değildir ve gece boyunca dönmeniz normaldir.

En çok önerilen, sol yan yatıştır. Bu durumda hem bebeğe giden kan akımı artar, hem de annenin böbreklerinden idrar daha rahat süzüleceği için el, ayak, bileklerdeki şişlik ve ödem azalır. Ama bu devamlı sol yan yatılması anlamına gelmez çünkü konforunuzu bozabilir. Sadece göbeğinizi yana düşürmek yeterlidir. Siz uykuya daldığınızda, farkında olmadan tam sırt üstü dönmemeniz için sırtınızın yan tarafına bir yastık da koyabilirsiniz. Yine artan vücut ağırlığı, sırt üstü yatmanız durumunda, horlamaya ve uyku apnesine sebep olabilir.

Bir veya her iki diziniz kıvrık şekilde yana dönerek, bacaklar arasına ve karnın altına yastık koyabilirsiniz. Gebeliğe özel yastıklardan da fayda görebilirsiniz.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...