Skip to main content
Gönüllü Olabilmek

Gönüllü Olabilmek

NASIL GÖNÜLLÜ OLABİLİRSİNİZ? KENDİNİ BİLMEK… Oraya gitmeden önce kendi hesaplaşmalarımı ve checklist imi sizlerle paylaşmak istedim, sizlere de tavsiye ederim;

1. Beklenti, fikir ve bakış açınızın sınanmasına hazır bir manevi olgunlukta mısınız? Ölümüne baş koyduğunuz düşünceleriniz ya da idealarınızda yanılıyor olabileceğiniz konusunda Bertrand Russell’la hemfikir misiniz?

2. Yaratılanı yaradandan ötürü sevebiliyor musunuz? Yanı başınızdakilere bunu uygulayabiliyor musunuz? Bizim Yunus’la (Anadolu’da böyle anılır) hemfikir misiniz? Yoksa sadece yardıma muhtaç insanlara yardım etmenin vicdan rahatlatıcılığı mı sizi heyecanlandıran?

3. Evet oraya yardım için gidiyorsunuz ama asıl yardıma ihtiyacı olanın bizim gibi modern dünya insanları olduğu, asıl zavallı olanın bizler olduğu gerçeğiyle yüzleşmeye hazır mısınız?

4. Tevekkülün, ”T” sinden bile bihaber olduğumuzu görmeye katlanabilecek misiniz?

5. Aç bir çocuğa verdiğiniz ikinci bisküvinin “bana verdin daha önce” diye kabul edilmeyip, geri çevrilmesine; yetimhanede kurban kesip, etten bir parça uzattığınız elinizin,“O senin hakkın, ben yedim” diye havada kalmasına, kıyafet dağıtırken sıra ona gelmeyen çocukların da teşekkür ederek size minnet dolu bakmasına, hayatında ilk defa telefon ekranında kendini gören çocuğun kahkahasına, klavyede gördüğü emojileri taklit etmeye çalışan o sevimli gülen, kızan, ağlayan surat taklitlerine yüreğiniz ne kadar dayanabilecek?

6. Kahramanlıksa amacınız, bunun daha kolay yolları, kestirmeleri var içinde bulunduğumuz acınası popüler kültürde.

7. Psikolojik test ya da kendinizi sınamak içinse kendinizi oralara kadar yormayın. Kendini keşfetmek ya da kendini bilmek yolunda tekamül basamağı olarak görüyorsanız da öncesinde çok fazla yol katetmiş olmanız gerekiyor, başlangıç basamağı olarak uygun bir yer değil.

8. Sorunlarınızı, kişisel çatışmalarınızı, ego savaşlarınızı uçağa binerken apronda bırakıp, isterseniz ve hala değişen bir şey olmadıysa, inince tekrar almanız gerekiyor. Onlarsız 15 gün geçirebilecek misiniz?

Related Posts

Benim Penceremden…

Aylar önce yazmışım bu yazıyı... BENİM PENCEREMDEN, KISKANÇLIK VE HASET!!! Kur’an’la başlayalım; “Ve min şerri...

Asistan Kardeşlerime…

Açı ?

Başın Gövdeye Göre Açısı Ne Olmalı? Tamamen yaşamdaki değer yargılarına dair sorum; geometriyle alakası yok......

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.