Skip to main content
Gebelikte sigara ve alkol kullanabilir miyim?”

Gebelikte sigara ve alkol kullanabilir miyim?”

Gebeliğinizde sigara içerseniz, bebeğinizi çok sayıda toksine (zararlı kimyasal maddeler) maruz bırakmış olursunuz. Örneğin nikotin; damarlarda ve solunum yollarında büzüşme yaparak, bebeğe ulaşacak besin ve oksijeni kısıtlar. Yine karbonmonoksit de kandaki oksijene bağlanarak, bebeğe oksijen ulaşmasını engeller.

Sigara, gebelikte erken doğum olasılığını artırır ve plasentanın rahme tutunmasında problemlere yol açar. Gebeliğinde sigara içen annelerden doğan bebekler, daha düşük doğum kilosuyla doğarlar. Çocukluk dönemlerinde, astım, kolik ve çocukluk obezitesi, anne karnında sigara dumanına maruz kalmamış çocuklara göre daha sık görülür. Yine ani bebek ölümü bu bebeklerde daha fazla yaşanır.

Aynı şekilde sekonder içicilik yani anne adayının bulunduğu ortamda sigara içilmesi de tüm bu riskleri arttırır. O nedenle özellikle baba adayı ve yakın çevrenin de bu konuda çok dikkatli olması gerekir.

Anne adayı alkol aldığında; alkol çok hızlı bir biçimde, anne kanından plasentaya ve oradan da bebeğe ulaşır. Yetişkinde, alkol, önce karaciğerden geçer ve karaciğer alkolü süzer. Anne karnındaki bebeğinse henüz karaciğeri tam olarak gelişmediği için, alkolu süzemez.

Bu bebeklerde, “Fetal alkol sendromu” adı verilen; ciddi, fiziksel, mental ve davranışsal bozuklukları, öğrenme güçlükleri ortaya çıkar. Her ne kadar “Fetal alkol sendromu” çok fazla alkol alan annelerin bebeklerinde görülse de az miktar alanlarda da saptanmıştır. Günde bir kadeh düzenli tüketenlerin de bebeklerinde gelişimsel ve davranışlar bozukluklar izlenmiştir. Özel bir gecede alacağınız bir kadeh alkol bile düşük doğum ağırlığı, öğrenme, konuşma güçlükleri ve dikkat eksikliği riskini artırabilir. Çalışmalar yeterli olmadığı için çok az bir miktar bile tehlikeli olabilir ve bebek üzerindeki etkisi kestirilemez. 

Dolayısıyla güvenli miktar diye bir kavram yoktur ve tüm gebelik sürecinde alkolden uzak durulması gerekir. İlginç bir çalışma da bu bebeklerin, kendi yetişkin dönemlerinde alkol bağımlılığına yatkın olmalarıdır.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...