Skip to main content
Gebelikte dikkat etmem gereken, bebeğimi etkileyebilecek enfeksiyonlar var mı?

Gebelikte dikkat etmem gereken, bebeğimi etkileyebilecek enfeksiyonlar var mı?

Bebeğiniz, gebelikte geçireceğiniz enfeksiyonlardan sizin bağışıklık sisteminiz sayesinde büyük oranda korunur, plasentadan bebeğe geçse bile bebek etkilenmez. Ancak çok nadir bazı enfeksiyonlarsa ilk defa gebelik sırasında geçirilirse, annede grip benzeri basit bir şekilde atlatılırken anne karnındaki bebekte sakatlıklara ve ciddi doğumsal kusurlara yol açabilir. Tüm doğumsal kusurların %2-3 üne sebep olan anne karnındaki bu enfeksiyonlar; Toxoplasma, Rubella, Cytomegalovirus, Herpes Simplex Virus ve diğer (sifiliz, varicella vb.) enfeksiyonlardır. Baş harfleriyle TORCH olarak da anılır. 

Rubella (kızamıkçık)

Döküntüyle seyreden genelde çocukluk çağında geçirilip ömür boyu bağışıklık kazanılan viral bir hastalıktır. Anne ilk defa gebelik esnasında kızamıkçık virüsüyle karşılaşırsa, anne karnındaki bebekte düşüğe, yenidoğan bebekte de sağırlık, zeka geriliği, kalp kusurları ve körlüğe neden olabilir.

Toxoplazma

Toprakta yaşayan bir parazitin neden olduğu hastalık, çiğ et veya yıkanmamış sebze yenmesiyle ya da özellikle sokakta yaşayan, aşıları bilinmeyen kedi dışkısına veya toprağa temas yoluyla bulaşır. Bağışık değil ve ilk defa gebelikte bu parazitle karşılaşırsanız, yenidoğan bebeğinizde işitme kaybı, görme problemleri ve zeka geriliği ortaya çıkabilir. O nedenle, etleri iyice pişirmek, sebzelerinizi yıkamak, toprak, bahçe işleriyle uğraşıyorsanız eldiven giymek ve kedi dışkısıyla temastan uzak durmak gibi önlemler alabilirsiniz. 

CMV

Çok yaygın bir viral enfeksiyondur. İlk defa gebelikte geçirilmesi durumunda ise yenidoğan bebekte zeka geriliği, işitme kaybı ve görme problemleri yaşanabilir. Hastalığı geçiren çocukların idrarı ve vücut sıvılarıyla bulaştığı için öncelikle küçük çocuklarla temas halinde olan kreş çalışanları, sağlık personeli gibi anne adaylarının dikkatli olması ve eldiven kullanması, sık el yıkama, alınabilecek önlemlerdendir. 

Bu enfeksiyonların yanında, genital uçuk olarak bilinen HSV (Herpes simplex Virusu) ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar da anne karnındaki bebeği etkileyebilir. 

Bu enfeksiyonlara bağışıklığı kan testleriyle değerlendirebiliyoruz. Dolayısıyla gebe kalmadan ya da gebeliği fark eder etmez bu kan testlerinin yapılması bağışık olup olmadığınızı anlamamızı sağlar. Henüz gebe değilseniz, kızamıkçık için aşı olup sonra gebe kalabilirsiniz. Kızamıkçık aşısı, canlı virus aşısı olduğu için gebelikte yapılamaz ancak daha önce geçirilmediyse veya emin olunamayıp, kan testinde geçirilmediği anlaşılırsa, gebe kalmadan kızamıkçık aşısı olmak ve en az 1 ay korunup gebe kalmak, bu riski önleyecektir. Diğerlerinin aşısı yoktur ancak yine de bağışıklığınızı bilmemiz, gebelikte bu enfeksiyonu geçirmenizden şüphelenmemiz durumunda bize net bilgi sağlayacaktır. Bağışık değilseniz, gebelikte bu enfeksiyonlardan korunmaya yönelik, yukarıda bahsettiğim önlemleri alabilirsiniz. 

İlk defa gebelikte bu hastalıkların geçirilmesi, her ne kadar bebekte doğumsal kusurlara yol açabilse de her bebekte sakatlıklar olacaktır diye bir kural yoktur. Bebeğin etkilenip etkilenmediği önemlidir. Örneğin; gebeliğin hangi ayında geçirdiğiniz çok önemli bir kriterdir. 

Bu enfeksiyonlara bağışıklığı değerlendiren kan testlerinin sonuçları anne adaylarını çok endişelendiren bir durum oluşturabilir. Örneğin; IgG sonuçlarının pozitif çıkması bu enfeksiyonların daha önceden geçirildiğini, annenin bağışık olduğunu ve gebelikte yeniden bir bulaşma olamayacağı için güvede olduğumuzu gösterir. Halbuki bu pozitiflik anne adayını korkutabilir. O nedenle test sonuçlarınızı kendiniz internet ortamından araştırmaya kalkışmamalı, yorumu doktorunuza bırakmalısınız. IgM sonuçlarının pozitifliği ise yeni geçiriliyor olabilecek bir enfeksiyondan şüphelendirdiğinden doktorunuz emin olmak için avidite testi isteyebilir ya da bir süre kan değerlerinizi takip edebilir. 

Tüm bu nedenlerle böyle bir enfeksiyon varlığı saptanırsa gebeliğinizin yüksek riskli gebelikler birimi olan üst bir merkezde yakın takip edilmesi gerekir.

Related Posts

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...