Skip to main content
Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelikte cinsel yaşam riskli bir gebelik değilse, son günlere kadar devam edebilir. Sex, anne karnındaki bebeğe zarar vermediği için çiftin cinsel yaşam alışkanlığını değiştirmesine gerek yoktur. Bebeği çevreleyen zarlar, rahim kasları ve rahim ağzındaki tıkaç, bebeği hem travma hem de enfeksiyonlardan korur.

Her ne kadar orgasm hafif şiddette rahim kasılmasına yol açsa da, bu kasılmalar hafif şiddette , kısa süreli ve geçici olduğu için zararsızdır.

Gebelikte cinsellikte her kadın farklı hissedebilir. Bazı kadınlar, gebelikte sexi daha doyum verici bulurken, bazıları daha sıkıntılı yaşayabilir ve bu his, gebelik boyunca devam edebilir ya da değişebilir.

 

Gebelik süresince genital organlara olan kan akımı artar. Bu artış, sulanma ve istek artışına yol açabilirken bazı kadınlarda da rahatsızlık hissi verebilir. Aynı şekilde gebelikte memelerde meydana gelen hassasiyet gibi değişiklikler de bazı kadınlarda cinsel hazzı arttırıken, bazılarında rahatsız verici olabilir.

Cinsel istek de gebelikte farklılıklar gösterebilir. Artabileceği gibi, bazı kadınların cinsellik hiç akıllarına gelmeyebilir. Bunda, değişen beden ve duygusal durumun çok etkisi vardır.

Her kadında cinselliğe karşı meydana gelen duygusal değişiklikler farklı olabilse de, önemli olan bunu eşinizle paylaşmanız ve birlikte cinsel uyumunuzu değiştirmeyecek yolların aranmasıdır.

Baba adayları da toplumsal bakış gereği gebelikte cinselliğe farklı tepkiler gösterebilirler. Bazıları, eşlerini hala çok çekici görüp, cinsel yaşam alışkanlıklarının devamını arzulayabilirler. Bazen de bebeğeya da eşine zarar geleceği endişesi, babalığa hazırlanma stresi gibi nedenlerle, cinsel isteksizlik yaşayabilirler.

Gebelikte cinsel ilişki sonrası, bazı kasılmalar olması normaldir ama birkaç dakikadan uzun sürer, kendiliğinden geçmezse, doktorunuzu aramanızı gerektirir. Yine cinsel ikişki sonrası kanama durumunda da, bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Bazı durumlarda ise doktorunuz, gebeliğin başından itibaren, cinsel ilişki yasağı koyabilir.

Bunlar;

Gebeliğin başından itibaren, cinsel yaşamınıza dair aklınızdaki endişeleri ve soruları doktorunuzla paylaşmaktan çekinmemelisiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.