Skip to main content
Gebelikte cinsel ilişkiye girmemin bir zararı var mı?

Gebelikte cinsel ilişkiye girmemin bir zararı var mı?

Gebelikte cinsel yaşam, riskli bir gebelik değilse ilk öğrenildiği andan son günlere kadar aynı şekliyle devam edebilir. Sex, anne karnındaki bebeğe zarar vermediği için çiftin cinsel yaşam alışkanlığını değiştirmesine gerek yoktur. Bebeği çevreleyen zarlar, rahim kasları ve rahim ağzındaki tıkaç, bebeği hem travma hem de enfeksiyonlardan korur.

Her ne kadar orgazm, hafif şiddette rahim kasılmasına yol açsa da bu kasılmalar hafif şiddette, kısa süreli ve geçici olduğu için zararsızdır. Orgazm, genital bölgeye kan akışı artışı nedeniyle gebelikte daha yoğun yaşanabilir. 

Gebelikte cinsellikte her kadın farklı hissedebilir. Bazı kadınlar, gebelikte sexi daha doyum verici bulurken bazıları daha sıkıntılı yaşayabilir ve bu his, gebelik boyunca devam edebilir ya da değişebilir.

Gebelik süresince genital organlara olan kan akımı artar. Bu artış, sulanma ve istek artışına yol açabilirken bazı kadınlarda da rahatsızlık hissi verebilir. Aynı şekilde gebelikte memelerde meydana gelen hassasiyet gibi değişiklikler de bazı kadınlarda cinsel hazzı arttırırken bazılarında rahatsız verici olabilir.

Cinsel istek de gebelikte farklılıklar gösterebilir. Artabileceği gibi bazı kadınların cinsellik hiç akıllarına gelmeyebilir. Bunda, değişen beden ve duygusal durumun çok etkisi vardır. Özellikle gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi, artık gebeliğin daha kabullenilişi, gebeliğe hem ruhsal hem bedensel adaptasyonun artması, ilk dönemdeki sıkıntıların azalması gibi sebeplerle cinsel açıdan da balayı dönemi kabul edilir. 3. üç aylık dönemse büyüyen karın nedeniyle cinsel uyumda sıkıntılar, artan mide yanması, nefes sıkıntısı gibi bedensel şikayetler ve doğumun tedirginliği nedeniyle tekrar cinsel istek azlığına sebep olabilir. Ame genel olarak unutulmamalıdır ki her anne adayında bu dönemler farklı yaşanabilir ve endişe duyulmamalıdır. 

Her kadında cinselliğe karşı meydana gelen duygusal değişiklikler farklı olabilse de önemli olan bunu eşinizle paylaşmanız ve birlikte cinsel uyumunuzu değiştirmeyecek yolların aranmasıdır.

Baba adayları da toplumsal bakış gereği gebelikte cinselliğe farklı tepkiler gösterebilirler. Bazıları, eşlerini hala çok çekici görüp cinsel yaşam alışkanlıklarının devamını arzulayabilirler. Bazen de bebeğe ya da eşine zarar geleceği endişesi, babalığa hazırlanma stresi gibi nedenlerle cinsel isteksizlik yaşayabilirler.

Gebelikte cinsel ilişki sonrası bazı kasılmalar olması normaldir ama birkaç dakikadan uzun sürer, kendiliğinden geçmezse doktorunuzu aramanızı gerektirir. Yine cinsel ilişki sonrası kanama durumunda da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Bazı durumlarda ise doktorunuz, gebeliğin başından ya da belli bir döneminden itibaren cinsel ilişki yasağı koyabilir. Bunlar;

•plasenta previa

•sebebi bilinmeyen vajinal kanama

•rahim ağzı yetmezliği

•erken doğum tehdidi

•anormal vajinal akıntı

•su gelmesi

•cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

Bazı nadir durumlarda koyduğumuz bu cinsel ilişki yasakları tüm gebelik boyunca olabileceği gibi geçici bir süreliğine de olabilir. Genelde unutulduğu için doktorunuzun da aklına gelmeyip yasağın bitişi atlanabilir. İlişki yasağı durumunda ne kadar süreli olduğunu ve tıbbi durumunuz düzeldiğinde ilişki yasağının bitip bitmediğini doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Gebeliğin başından itibaren cinsel yaşamınıza dair aklınızdaki endişeleri ve soruları doktorunuzla paylaşmaktan çekinmemelisiniz.

Gecikmiş, zamanını geçen 42 hafta ve üstü doğumlarda ise cinsel ilişkiyi özellikle öneririz. Erkeğin boşalma sıvısı menideki bazı maddelerin, rahim ağzında yumuşamaya sebep olarak doğum sancılarını tetiklediği düşüncesiyle bu etkin bir yöntemdir. Erken doğum tehdidinde cinsel ilişkiyi yasaklamamız da aynı sebepledir. Erken doğum riski varsa hem meni içindeki maddelerin rahim yumuşatıcı etkisi hem de kadının orgazm sonrası rahim kasılmalarının tetiklenebilmesi riski vardır. Ama böyle bir riski olmayan sağlıklı giden bir gebelikte bu etkenler yeterli kasılma ve doğum başlamasına sebep olamayacakları için cinsel ilişkiden çekinilmemelidir.

Related Posts

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...

CNN İnsanlık Hali

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016