Skip to main content
Gebelikte apandisit ameliyatı olunur mu?

Gebelikte apandisit ameliyatı olunur mu?

Kalın barsağın, kör sonlanan kısmına, appendix, bu dokunun iltihabına da apandisit diyoruz. Appendix, sağ alt kasık bölgesinde bulunur ve iltihabı, şiddetli kasık ağrısıyla kendisini gösterir. Gebelerde ise büyüyen rahmin etkisiyle, appendix, yukarı ve arkaya doğru yer değiştirdiğinden tipik sağ alt kasık ağrısı yerine, daha yukarıda, genel ve yeri belirlenmeyen bir ağrıya sebep olması tanıyı zorlaştırır ve geciktirir. Yine apandisit tanısında kullanılan, kasık ağrısı, bulantı ve kusmanın gebelikte normalde de görülebilen şikayetler olması da tanıyı zorlaştırır. 

Binde bir görülse de gebelikte, gebelik dışı en çok gereken cerrahi müdahaledir. Gebelikte farklı olan bir durum da appendix iltihabının çok daha ciddi sorunlara yol açması ve bebeği de erken doğum gibi tehlikeye atabilecek cerrahi bir acil oluşudur. O nedenle gebelerde apandisit şüphesi olduğunda hiç beklemeden müdahale ederiz. 

Tanıda ultrasondan ve kan değerlerinden yararlanırız. Genel cerrahiyle beraber, multidisipliner olarak tanı konur ve ameliyatı gerçekleştirilir. Acil bir durum olduğundan beklenmeden, rahatlıkla genel anestezi verilir. Ameliyat açık yapılabileceği gibi laparoskopik (kapalı) olarak da ilk aylarda gerçekleştirilebilir.

Related Posts

Op. Dr. Banu Çiftçi – Facebook Live Yayını 27.07.2016

CNN İnsanlık Hali

Canım meleğim…

Bir melek daha geldi... Bugün pazar değil miydi yahu, hastane hastane, kıtalar arası geziyorum, eski...